Dzisiaj pierwsza korekta lotu MSL

O godzinie 22 rozpocznie się zaplanowana manewr korekcji lotu. Ma on nakierować kapsułę dokładnie w stronę Czerwonej Planety, tak by statek wszedł w atmosferę w dokładnie zaplanowanym miejscu.

Misja MSL to pierwsza historycznie misja z kierowanym lądowaniem na innej planecie, z dokładnie zaplanowanym punktem zejścia na powierzchnie (krater Gale’a).

Trasa statku, na jaką został wystrzelony 26 listopada mija się z Marsem. Dlaczego? Powłoka kapsuły, która teraz dryfuje niedaleko łazika nie została „zdezynfekowana”, wciąż pozostają na niej ziemskie mikroby. NASA nie chciała ewentualnie skazić Marsa takimi pasażerami, dlatego w pierwszej fazie lotu kapsuła została skierowany tak, by niechciane elementy nie dostały się na Czerwoną Planetę.

Manewr korekcji potrwa 175 minut i będzie polegał na sekwencyjnym uruchamianiu 8 silników statku kosmicznego. W efekcie prędkość pojazdu powinna wzrosnąć o 5m/s. Zapas paliwa pozwala na 5 takich manewrów w trakcie lotu.

Kapusła wyposażona została w żyroskopowy pomiaru inercji, który obok systemu nawigacji gwiezdnej, pozwalaja z dużą precyzją śledzić trasę lotu. Urządzenie, jak zresztą wszystkie inne instrumenty na pokładzie MSL zgłasza 100% sprawność.

Reklamy