Po seansie

Przed chwilą skończyłem oglądać film dokumentalny o przekształcaniu Marsa w planetę podobną do Ziemi (astrobiologowie taki proces nazwali terraformowaniem). Stanowił ciekawą wizualizację tych wszystkich informacji, w których nurkuję od czasu gdy zacząłem pisać tę stronę. Film nosił tytuł Terraformowanie Marsa, został zrobiony na zlecenie National Geographic Channel i na tym kanale można go oberzeć.

Taki proces jest możliwy i teoretycznie powinien przebiegać w miarę samoczynnie, pod warunkiem że uda się podnieść temperaturę na planecie o jakieś 30 st. C. Spowodowałoby to roztopnienie marsjańskiego lodu i wywołało szereg następstw, m.in. zagęściło atmosferę. Planeta zmieniłaby kolro na niebieski… Byłoby to możliwe w ciągu najbliższych 300 lat.

Warunki pozwoliłyby przeżyć na planecie kolejno bakteriom, porostom a wreszcie roślinom. Człowiek musiałby przywieźć ziemskie życie. Klimat okołorównikowy na Marsie przypominałby dzisiejszą tundrę na Ziemi. Lliczne drzewa produkowałyby tlen i być może Mars stałby się gościnnym światem.

Zastanawiające jest jak wyglądałby marsjański człowiek. Planeta ma dwukrotnie niższą grawitację niż Ziemia. Bez wątpienia miało by to duży wpływ na rozwój wszystkich organizmów. Nie znamy dokładnie składu mineralnego gleby…  Trudno przewidzieć, jak warunki marsjańskie, nawet najbardziej zbliżone do ziemskich, wpłyną na żyjące tam organizmy.

Na te pytania film nie dał odpowiedzi. Zainteresowani tematyką znajdą w nim dobrą wizualizację tego co już wiedzą i niewiele więcej, dla przypadkowego widza film może okazać się czystym science-fiction. Tak czy owak, warto poznać się z nim choćby dla ładnych widoków przemienionego Marsa.

Reklamy

2 thoughts on “Po seansie

    • To film dokumentalny, trudno mi mówić za jego autorów. Jak na razie RAD nie wykazał znacznego zagrożenia ze strony promieniowania na planecie dla ludzi chcących odwiedzić Marsa na okres półtora roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s