Największy od 2005 CME zarejstrowany przez RAD

źródło: wikipediaKoronalny wyrzut masy (CME) to zjawisko polegające na wyrzucaniu przez słońce obłoku materii (głównie elektronów i protonów) i promieniowania elektromagnetycznego.

 CME zdarzają się stosunkowo często (raz na kilka dni) wyrzucając plazmę na niewielkie odległości od korony słońca, zdecydowanie rzadziej mają zasięg międzyplanetafrny. Te silniejsze rozbłyski mogą dotrzeć do Ziemii i  powodują zjawisko zorzy polarnej. Teoretycznie stanowią zagrożenie dla satelitów i urządzeń telekomunikacyjnych.

Pomiary RAD uruchomione podczas podróży Ziemia-Mars miały rejestrować poziomy promieniowania związane między innymi z tym zjawiskiem i określić czy stanowią zagrożenie dla astronautów nie chronionych przez Ziemską magnetosferę.

Bierzące wyniki nie wskazują na takie zagrożenie. Zwiększony poziom promieniowania elektromagnetycznego został zarejstrowany przez RAD ale nie były to ilości znaczące, mogące wpłynąć na organizm żywy. To dobra wiadomość dla wszystkich myślących o misji załogowej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s