Windą w kosmos już w 2050 roku!

Wysyłanie czegokolwiek w przestrzeń kosmiczną wiąże się z olbrzymim nakładem energii potrzebnej do oderwania się od ziemskiej grawitacji. Energia niestety nie jest za darmo. Znaczny procent kosztów eksploracji kosmosu pochłania właśnie sam lot z Ziemii. Naukowcy od dawna szukają sposobu, aby ominąć to poważne ograniczenie.

źródło: Obayashi Corp.

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest budowa kosmicznego kabla, łączącego punkt w przestrzeni kosmicznej z punktem na powierzchni Ziemi. Po takim kablu poruszałaby się winda, zabierająca w przestrzeń kosmiczną ludzi, materiały i urządzenia niezbędne do badania kosmosu.

Niewiarygodne? Japoński koncern Obayashi zapowiedział realizację projektu kosmicznej windy do 2050 roku!

Wstępne plany zakładają, że kabel długości 96 tyś. km. zostanie wypuszczony z powierzchni Pacyfiku. Na końcu kabla znajdowałaby punkt przeciwwagi, którego masa pozwoliłaby „zakotwiczyć” konsturkcję w kosmocie. Stacja kosmiczna ma znaleźć się na wysokości 36 tyś. km. Podróż windą napędzaną przez indukowane pole elektromagnetyczne (tak jak nowoczesne koleje) miałaby zająć około tygodnia. Stacja kosmiczna ma zapewnić warunki do życia oraz prowadzenia badań kosmicznych. Zasilana przez panele słoneczne mogłaby dostarczać nadwyżki energii na Ziemię.

Budowa takiego kabla stała się możliwa dzięki odkryciu węglowych nanorurek. Jest to materiał ponad 60cio krotnie wytrzymalszy od hartowanej stali przy masie 20sto krotnie niższej. Nie opracowano jeszcze opłacalnej technologii produkcji tego materiału ale naukowcy są dobrej myśli.

Obayashi Corp. odsłoniło plany budowy windy wczoraj, 22. lutego. W oficjalnym komunikacie oświadczono: „Nie możemy ustalić jeszcze kosztów tego projektu, jednak dołożymy wszelkich starań, by nie stał się niespełnionym marzeniem”.

źródło: space.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s