Druga korekta lotu MSL

Wczorajszy (26. marca) manewr korygujący przebiegł zgodnie z planem. To druga z serii sześciu korekta poprawiająca trasę lotu kapsuły z łazikiem Curiosity dokładniej w tarczę Marsa.

Manewr składał się z dwóch etapów:  pierwszy zmienił prędkość obracania się kapsuły względem własnej osi, drugi minimalnie przesunął kierunek lotu. Cały manewr trwał około 9 minut i składał się z serii 60 impulsów uruchamianych kolejno silników.

Poruszając się aktualnym torem Curiosity minąłby się z docelowym punktem w atmosferze Marsa o 5 tyś. km, docierając tam 20 minut za wcześnie. Dlatego NASA planuje jeszcze 4 korekty. „W tej chwili jesteśmy znacznie bliżej trafienia w dokładnie zaplanowanym momencie” zapewnia Tomas Martin-Mur, szef teamu nawigacyjnego.

Przypomnę, korekty wynikają z potrzeby przybycia na planetę w zaplanowanym czasie (wcześnie rano 6. sierpnia UTC) oraz w określonym punkcie atmosfery. Stosuje się je również aby zapobiec ewentualnemu dostarczeniu na planetę elementów, które opuściły ziemską orbitę razem z MSL – osłony rakiety i inny kosmiczny złom. Mikroby, które znajdują się na tych elementach mogłyby skazić planetę ziemskim życiem i wpłynąć na wyniki badań.

Testy wyposażenia przeprowadzone w ubiegłym tygodniu potwierdziły pełną sprawność łazika i gotowość wszystkich instrumentów do pracy na Marsie.

MSL wkrótce pokona 200-milionową milę swojej podróży na Marsa.

źródło: NASA JPL

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s