Niecałe 100 dni…

…pozostało kapsule MSL z prawie 1000 kg łazikiem Curiosity do lądowania na powierzchni Czerwonej Planety. Dystans jaki dzieli łazik i Marsa wynosi niecałe 200 mln km, jego prędkość to 21 tyś. km/h.

Przez ostatni tydzień naukowcy na Ziemi skupiali się na symuloiwaniu operacji, jakie Curiosity wykona tuż po lądowaniu. Robot-kopia na Ziemi dostał taki sam zestaw instrukcji, jaki zostanie wysłany na Marsa. „Posługiwaliśmy się łazikiem wyposażonym w identyczną jednostę obliczeniową jak Curiosity. Nakazaliśmy mu kilka zadań i obserwowaliśmy efekty. Robot poruszał się, robił zdjęcia i pobierał próbki tak jak oczekiwaliśmy. To był wspaniały test i upewnił nas co do dalszego przebiegu misji.” mówi Eric Aguilar, menadżer testów łazika.

Misja Curiosity na Marsie rozpocznie się już za 3 miesiące. Pierwotne założenia przewidują 2 lata aktywności na powierzchni planety. Głównym celem misji jest badanie przeszłych i obecnych warunków na Marsie oraz ustalenie, czy kiedykolwiek mogły sprzyjać powstaniu życia.

żródło: NASA JPL

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s