„Toczące się” badania Marsa i komputerowa symulacja pustynnej planety

Pamiętacie westerny, w których pomiędzy scenami bijatyki w salonie a egzekucją najgorszych oprychów Dzikiego Zachodu scenarzyści wstawiają mało dynamiczny pustynny krajobraz, przez który przetacza się samotnie kłębek tumbleweed? Zainspirowani tą pustynną rośliną naukowcy uniwersytetu stanowego Północnej Karoliny pracują nad projektem robota, który poruszałby się po Marsie w podobny sposób. Popychany przez wiatr, kulisty robot nie ma możliwości naprowadzania na konkretny cel, ale za to oszczędza sporo energii, którą może spożytkować na badania. Zasięg takiego robota jest znacznie większy i nadaje się do badań znacznie trudniejszego terenu, niż wykorzystywane obecnie łaziki.

NASA jest zainteresowana projektem – o ile naukowcom uda się stworzyć odpowiednio wytrzymały i dopasowany do marsjańskich warunków model. Największe obawy budzi możliwość „utknięcia” robota w marsjańskich skałach. Dr. Andre Mazzoleni (autor projektu robota) oraz dr. Alexander Hartl zdecydowali się stworzyć komputerową symulację marsjańskich warunków, która pozwoli opracować model urządzenia spełniającego wymogi NASA.

Symulacja komputerowa jest niezastąpiona w projektowaniu robotów badających Marsa. Testy przeprowadzone na Ziemi nie pozwalają przewidzieć działania urządzeń na Marsie. Narzędzie, nad którym pracujemy pozwala ocenić projekt zanim zostaną poświęcone czas i pieniądze na prototyp” zachwala swój projekt dr. Mazzoleni. Przytacza takie argumenty jak niska grawitacja czy ciśnienie atmosferyczne niewystępujące na Ziemi. Wydaje się to sensownym pomysłem na ograniczenie wydatków agencji.

Pierwsze efekty eksperymentów z wirtualnym Marsem wskazują, że toczący się robot powinien mieć średnicę 6 metrów, a jego sposób poruszania się bardziej przypomina odbijanie niż toczenie.

Pełną publikację w języku angielskim opisującą korzyści z proponowanej przez naukowców technologii można znaleźć podtym adresem. Warto podkreślić, że opisywany robot jest przykładem technologii zainspirowanej przez naturę. Interesujące jest jak sprawdzi się on w praktyce. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych doniesień.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s