Jak działa Curiosity – pobieranie i badanie próbek gleby

W laboratorium testowym MSL inżynier NASA JPL Chris White demonstruje proces pobierania i analizy próbki gruntu. Klip w języku angielskim załączam do posta, poniżej krótki opis tego, co tam się właściwie dzieje. Zapraszam do oglądania!

Na klpie bliźniacza kopia Curiosity wykonuje polecenie zbadania kawałka podłoża. Naukowcy posługują się obrazami z kamery robota przy podejmowaniu decyzji o celu badania. Mechaniczne ramie nabiera odrobinę materiału i przenosi na płytkę badawczą, gdzie wykonuje serię zdjęć pobranej próbki. Stąd niewielka ilość (rozmiaru małej tabletki) jest kierowana przez ramie do wnętrza robota a dokładniej do laboratorium SAM. Na koniec pracy wszystkie urządzenia są oczyszczane przez automatyczny sytem czyszczący. Prawdopodobnie (klip tego nie tłumaczy) robot posługuje się ultradźwiękami w celu „odkurzenia” zabrudzonych instrumentów.

Zwróćcie uwagę na tempo z jakim pracuje robot – nawet w dość dużym przyspieszeniu wydaje się poruszać bardzo powoli. Niestety, praca zdalna przy tak dużych odległościach nie może przebiegać szybciej. Następnym razem przedstawie Wam ciekawe wiadomości o telerobotyce, czyli pracy na odległość za pośrednictwem zdalnie sterowanych robotów. Do zobaczenia!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s