Trzecia korekta lotu kapsuły MSL 26.06

We wtorek trzeci raz zdalnie uruchomione pędniki poprawiły kierunek lotu oraz prędkość kapsuły MSL. Miejsce trafienia w atmosferę Marsa można teraz przewidzieć z dokładnością do 200 km. Manewr został wykonany z uwzględnieniem ostatniej zmiany planów odnośnie miejsca lądowaniai.

Był to najkrótszy z 3 manewrów, jakie kapsuła wykonała od dnia swojego startu to jest 26. listopada 2011 roku. Silniki uruchamiano kolejno przez 40 sekund. „Jesteśmy teraz bardzo blisku trafienia w atmosferę w zaplanowanym miejscu, więc kolejne korekty, o ile będą potrzebne, będą raczej minimalne” powiedział kierujący ekipą nawigatorów Thomas Martin-Mur.

Nasa's revised estimate of the landing target area for Curiosity, which is due to touch down in AugustZmiana planów lądowania wiąże się z dotychczasowym powodzeniem misji MSL. Naukowcy poczuli się na tyle pewnie kierując lotem, że postanowiono zawężyć obszar lądowania łazika Curiosity do przedstawionego na załączonej grafice. W ten sposób naukowcy chcą zaoszczędzić nawet do kilku miesięcy jakie robot spędziłby podróżując do zbocza góry Sharp (nazwa nieformalna).

Ostatnie 40 (dzisiaj już 37) dni do lądowania określono fazą podejścia. Przez ten okres naukowcy i inżynierowie kierujący misją będą intensywnie przygotowywać się do momentu lądowania na planecie. W jednym z poprzednich postów zamieściłem klip wideo prezentujący wyzwania, z jakimi będzie musiał się zmierzyć komputer pokładowy robota. Ze względu na opóźnienia komunikacji Ziemia-Mars, urządzenie przez te 7 minut będzie zdane tylko na siebie. Naukowcy na Ziemi zajmą się monitorowaniem procesu, pozostając w stałej łączności z kapsuła za pośrednictwem satelit Deep Space Network.

Robot pokonał 494 mln km ze swojej 567 mln podróży na Marsa (stan z 27. czerwca).

źródło: NASA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s