Problemy Mars Odyssey

8. czerwca orbitujący Marsa satelita Mars Odyssey wykrył nieprawidłowość w działaniu jednego z stabilizatorów i automatycznie przełączył się w tryb awaryjny. Wyłączone zostały instrumenty badawcze satleity, utracono też łączność z pracującym na powierzchni Marsa robotem Opportunity

NASA's Mars Odyssey spacecraft passes above Mars' south pole in this artist's concept illustration. The spacecraft has been orbiting Mars since October 24, 2001.

Mars Odyssey na tle Bieguna Południowego
źródło: NASA

Mars Odyssey swoją pozycję względem Słońca, Marsa i Ziemi okresla się na podstawie danych dostarczanych z kamery położenia. Położenie obliczane w czasie rzeczywistym przez komputer pokładowy wymaga kontroli, satelita musi czasem poprawić swoje położenie. W ruch wprawiają go stabilizatory. Stabilizatory to specjalne koła, które obracając się powodują, że satelita obraca się w przeciwnym kierunku. W satelicie działają 3 takie stabilizatory (góra/dół, lewo/prawo oraz głębia). To własnie jedno z kół stabilizujących zacięło się na kilka minut. Na szczęście satelita został wyposażony w jedno koło zapasowe.

16. czerwca na Ziemii podjęto decyzję o przełączeniu się na zapasowe koło i całkowitym wyłączeniu wadliwego. Tym samym satelita mógł przejść do normalnego trybu pracy. Sprawne urządzenie powróciło do wykonywania swojej trwającej ponad 11 lat misji obserwowania Czerwonej Planety. NASA planuje wykorzystać satelitę (oraz nieco młodszego MRO) do komunikacji z łazikiem Curiosity.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s