A czemu nie Phobos?

Poszukiwanie śladów życia pozaziemskiego można prowadzić na księżycu Marsa. Według naukowców wiele informacji o przeszłości Czerwonej Planety znajduje się na jej naturalnym satelicie. I chociaż ostatnia próba dostarczenia na Ziemię próbek gruntu zakończyła się fiaskiem (angielski tekst: misja Phobos-Grunt Roskosmosu) to naukowcy nie porzucili planów zbadania materiału z tego księżyca tu, na Ziemi. Podkreślają, że księżyc jest znacznie łatwiejszy (a zatem tańszym) miejscem do podróży tam i spowrotem.

Jakie informacje mogą znaleźć na księżycu orbitującym naszego rdzawego sąsiada? Profesor John Melosh z Uniwersytetu im. J. Purdue w USA przekonuje, że na Phobosie znajduje się wiele materiału pochodzącego z Marsa: „Próbka gruntu, którą znacznie łatwiej zebrać z Phobosa niż z Marsa z całą pewnością będzie zawierała marsjański materiał wyrzucony poza planetę wskutek zderzeń z większymi asteroidami. Jeśli w ciągu ostatnich 10 mln lat na Marsie istniało życie, to misja na Phobosa mogłaby potwierdzić takie przypuszczenia”.

Melosh był członiem zespołu badającego możliwy transfer materiału marsjańskiego na księżyce Czerwonej Planety wskutek uderzeń meteorytów i innych obiektów. Pozostali członkowie to profesor inżynierii aeronautycznej i astronautycznej Kathleen Howell oraz dwóch studentów tego kierunku L. Chappaz oraz M. Vaquero. Wyniki badań dołączone zostały do raportu na temat możliwość bezpiecznej i taniej eksploracji Marsa z udziałem ludzi.

Wyniki badania wskazują, że w niewielkiej 200 gramowej paczce z Phobosa znajduje się około 1/10 grama materiału, który dotarł na księżyc z Marsa w ciągu ostatnich 10 mln lat. To około 50 miliardów różnorodnych cząsteczek, z których niektóre mogłyby mieć organiczne pochodzenie. Zakłada się, że ślady życia w materiale starszym niż 10 mln lat zostałyby „starte” przez kosmiczne promieniowanie.

źródło: Purdue University, autor: L. Chappaz

W ciągu ostatnich 10 mln lat w Marsa uderzyły co najmniej 4 asteroidy, które doprowadziły do wyrzucenia materiału poza planetę. Symulacja komputerowa pokazuje, że niezależnie w którym miejscu orbity Phobos znajdował się w chwili uderzenia, na pewno pewna ilość pyłu i odłamków skalnych trafiła na jego powierzchnię. Przy projektowaniu modelu wzięto pod uwagę miliony możliwych kierunków uderzenia kosmicznych skał a więc wynik zdaje się być wysoce prawdopodoby.

Tuż po ogłoszeniu wniosków na Marsie odkryto jeszcze jeden krater o średnicy 60 km. Astronomowie nazwali go kraterem Mojave. Jego wiek szacuje się na 5 mln lat. „Jeśli  wskutek uderzenia na Phobosa dostał się moikrobowy organizm, niewykluczone, że ożywi go kontakt z bardziej przyjaznymi warunkami na Ziemi” powiedział o odkryciu Melosh.

żródło: MarsDaily.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s