Gotowy do lądowania?

Od czasu ostatniej korekty lotu 26. czerwca, zespół pilotów kierujących misją MSL przygotowuje się do lądowania na Marsie. To najtrudniejsza część misji, od której zależy jej dalsze powodzenie. Nastroje w JPL w Pasadenie muszą być napięte do granic możliwości, w końcu waży się teraz przyszłość ludzi odpowiedzialnych za misję oraz ogromnych pieniędzy, jakie NASA przeznaczyła na wystrzelenie Curiosity w kosmos.

11. lipca robot wykonał niewielki manewr poprawiając swoją pozycję względem Ziemi. Po tej korekcie antena średniego zysku celuje dokładnie w tarczę naszej planety, co usprawniło komunikację między Ziemią a robotem. Naukowcom zależało na dobrym połączeniu, na następny dzień zaplanowano testy wszystkich podzespołów potrzebnych do wykonania sekwencji EDL – wejścia w atmosferę, zejścia na niewielką wysokość i lądowania.

Jak widzieliście na  tym filmie cała procedura nie jest wcale prosta i jej powodzenie zależy od prawidłowego działania wyposażenia MSL a dokładniej kolejno uruchamianych z dokładnością co do sekundy mechanizmów . Dla przykładu otwarcie kapsuły w którą „zapakowane” są robot i powietrzny żuraw czy wystrzelenie spadochronu wymagają odpalenia niewielkich ładunków wybuchowych, których na pokładzie kapsuły MSL jest aż 76. Te petardy i wiele innych technikaliów sterowanych przez komputer pokładowy mają zapewnić łazikowi bezpieczne lądowanie na Marsie. Trzymajacie kciuki!

W najbliższym czasie postaram się przybliżyć Wam plan „7 minut strachu” czyli procedury EDL. Do usłyszenia!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s