Szczęśliwe orzeszki JPL

Good-Luck Peanut

Od zarania dziejów w Odrzutowym Laboratorium (swobodne tłumaczenie nazwy Jet Propulsion Laboratory) podtrzymuje się tradycję… jedzenia orzeszków solonych. Przekąska ma łagodzić stres jaki towarzyszy momentom lądowania albo wchodzenia na orbitę kierowanych przez JPL robotów. Podobno przynosi także szczęście pracownikom i kierowanym przez nich misjom. Skąd taki nietypowy zwyczaj?

Szczęśliwe orzeszki zyskały zaufanie ludzi JPL gdy 7 z rzędu sonda Ranger pierwsza wykonała swoją misję z powodzeniem. W trakcie zaplanowanego zderzenia sondy z Księzycem, 31 lipca 1964 roku, załoga JPL kierująca misją zajadała się solonymi orzeszkami. Sukces Rangera 7 żartobliwie przypisano tej przekąsce i od tej pory towarzyszy ona wszystkim ważniejszym momentom w dziejach JPL.

Wcześnie rano 6. sierpnia (wg naszego czasu) Curiosity ma wykonać udany manewr lądowania na Marsie. Chociaż jedzenie orzeszków solonych na nie jest może najlepszym pomysłem na śniadanie, to zachęcam Was do przyłączenia się do kierujących misją MSL naukowców i inżynierów. Wystarczy symboliczna garstka dla dobra nauki.

z pozdrowieniami, autor

Reklamy

One thought on “Szczęśliwe orzeszki JPL

  1. Pingback: MOM i MAVEN u celu | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s