9 dni do godziny zero

W tej chwili łazik Cutiosity i oprzyrządowanie potrzebne do lądowania na Marsie są upakowane w kosmiczną kapsułę MSL. Spód tej lejowatej konstrukcji stanowi żaroodporna tarcza, boki i wierzchołek to osłona tylna, podłączona do cruise stage, którą stanowią baterie słoneczne i układ chłodzący.  Ciepło produkowane przez RTG (źródło zasilania łazika) odprowadzane jest przez ten układ zabezpieczając wnętrze kapsuły przed przegrzaniem.

Cruise stage jest wyposażona w jeszcze jeden ważny element -rakiety, wykorzystywane do korekty trajektorii lotu. W trakcie podróży na Marsa planowo odpalane są 5 razy, ostatni na 2 godziny przed lądowaniem. Po tym użyciu cruise stage zostanie odłączona od kapsuły, by rozbić się gdzieś na powierzchni planety.

Zastosowanie cruise stage to sprawdzony sposób na podejścia do Marsa, wykorzystywany już w poprzednich misjach na planecie – Mars Pathfinder, MER i Phoneix. Poza układem odprowadzającym ciepło cruise stage MSL nie różni się od swoich poprzedników. Dzięki zastosowaniu tego elementu kapsuła trafi w atmosferę planety z doskonałą precyzją.

Wyjątkowość lądowania Curiosity rozpoczyna się po oddzieleniu się kapsuły od cruise stage. Wszystkie dotychczasowe lądowania ograniczały się do wejścia w atmosferę, wyhamowania w niej i lądowania „gdzieś” w regione. Miejsce lądowania określały ponad stu milowe obszary – to warunki atmosferyczne decydowały ostatecznie w którym miejscu osiedli poprzednicy MSL. Curiosity będzie starał się zapanować nad całym procesem lądowania i osiąść w miejscu wyznaczonym z bardzo dużą dokładnością. O tym jak ma wyglądać pierwsza część EDL, czyli entry napiszę wkrótce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s