LANDING czyli witajcie na powierzchni!

The skycrane maneuverEntry i Descent to ostatnie 6,5 minuty kosmicznej podróży, które Curiosity ma już za sobą. W tej chwili los łazika spoczywa w rękach, a raczej w bębnach podniebnego żurawia. Ta rakietowo napędzana platforma ma za zadanie zawiesić MSL na wysokości ok. 25 metrów i delikatnie opuścić na powierzchnię Marsa. Tym samym kończąc ostatnią część manewru EDL, który staram się  przedstawić Wam na blogu. Zapraszam do lektury.

Etap Landing powinien zająć niewiele ponad 30 sekund. Założenie jest proste – odłączony od kapsuły sky crane (podniebny żuraw – tłumaczenie autora) stara się zatrzymać w powietrzu na silnikach rakietowych i opuścić Curiosity bezpiecznie na powierzchnię. W poprzednim etapie pracujące z pełną mocą silniki hamowania zużyły sporo ponad połowę z 400kg paliwa zabranego z Ziemi. Dlatego teraz liczy się każda sekunda – przecież żuraw musi jeszcze odlecieć na bezpieczną odległość po odłączeniu od łazika.

Dodatkowym utrudnieniem jest to, że żuraw nie może zbliżyć się do powierzchni. Pęd powietrza jaki wytwarzają rakietowe silniki wzbiłby w powietrze tumany marsjańskiego pyłu, które mogłyby zaszkodzić delikatnym mechanizmom robota a także wpłynąć na samo miejsce badań. Dlatego platforma będzie starała się zawisnąć 25 metrów nad ziemią i uwalniając mocujące łazik nity (ponownie odpalone małe ładunki wybuchowe) opuścić go powoli na 3 nylonowych linkach. Tuż po odłączeniu Curiosity rozstawi podwozie, przygotowując się do zetknięcia z powierzchnią.

źródło: NASA

Na załączonym zdjęciu widać bęben, na który nawinięto jedną z 3 linek podtrzymujących robota. Ich długość wynosi około 17 m. Bęben działa hamując opadający łazik, żeby ten nie rozpędził się niebezpiecznie. Oprócz linek, łączność Curiosity z żurawiem zapewnić ma „elektroniczna pępowina”, którą roboty będą wymieniać dane (elektryczny „mózg” znajduje się we wnętrzu Curiosity). Gdy tylko robot zetknie się z ziemią i sensory wszystkich 6 kół odbiorą tą informacje ponownie odpalone zostaną niewielkie petardy, które odetną linki i pępowinę łączące MSL z żurawiem. Ten, przy gwałtownej utracie masy (Curiosity waży 990kg!) natychmiast odleci na bezpieczną odległość. W tym momencie jego misja jest zakończona. Żuraw jest zaprogramowany żeby rozbić się przynajmniej 150 m od łazika.

Cały proces lądowania będzie transmitowany przez poszczególne elementy-etapy procedury: kapsułę, żurawia i w końcu łazik. 3 orbitujące Marsa satelity będą nasłuchiwać nadchodzących sygnałów. Mars Odyssey przekieruje sygnał od razu na Ziemię, MRO i Mars Express zbuforują te dane do późniejszej transmisji. Sygnały docierające bezpośrednio od Curiosity na Ziemię będą zawierały tylko najbardziej uproszczone informacje, rodzaj alfabetu morsa, którym łazik zakomunikuje powodzenie poszczególnych etapów. O wszystkim dowiemy się już niebawem.

Według środkowoeuropejskiego czasu lądowanie nastąpi 6. sierpnia około godziny 7 rano. Okienko do oglądania relacji na żywo zamieszczę wieczorem. Niestety, transmisja nadawane będzie z centrum sterowania misją (w Pasadenie) a nie z Marsa.

Tymczasem powodzenia Curiosity !

Reklamy

One thought on “LANDING czyli witajcie na powierzchni!

  1. Pingback: Curiosity wylądował – raport | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s