Oficjalnie o lądowaniu ze strony NASA

nasa.gifOficjalnie potwierdzono lądowanie Curiosity. Zaawansowany technicznie robot jest już na powierzchni Czerwonej Planety, tym samym kończąc 36 tygodni międzyplanetarnej podróży. „Wiedzieliśmy że Curiosity trafi na Marsa, nie byliśmy tylko pewni czy w jednym kawałku” żartobliwie o lądowaniu powiedział Ch. Boden, przewodniczący NASA. Przed robotem marsjański rok (96 tygodni) pracy badawczej.

Szczegółowo zaplanowany lot i wyjątkowo trudne lądowanie zakończyły się 100% sukcesem. Ważący blisko tonę łazik delikatnie osiadł na powierzchni planety a pozostałe elementy statku kosmicznego rozbiły się w bezpiecznej odległości.

Tak w oficjalnej mowie Ch. Boden wypowiedział się o dzisiejszym lądowaniu: „Dzisiaj koła Curiosity rozpoczęły wytyczanie ścieżek, które w przyszłości przemierzać będą ludzkie stopy. Curiosity to wynik bardzo ciężkiej pracy wielu ludzi. Teraz jest na powierzchni Czerwonej Planety i rozpoczyna poszukiwanie odpowiedzi na odwieczne pytanie – czy na Marsie kiedykolwiek istniało życie i czy będzie mogło ono zaistnieć tam w przyszłości. To wspaniałe osiągnięcie, możliwe dzięki współpracy zespołów naukowców i inżynierów z całego świata kierowanych przez wyjątkowych ludzi NASA i jej komórki JPL…” Nie obeszło się również bez polityki: „…Prezydent Obama zapowiedział realizację misji załogowej w latach 30tych obecnego stulecia. Dzisiejsze lądowanie jest ważnym krokiem w kierunku spełnienia tej obietnicy”.

Curiosity wylądował o godzinie 07.32 czasu środkowoeuropejskiego u podnóża wysokiej na prawie 6 km i szerokiej na 160 km góry, we wnętrzu Krateru Gale’a. W ciągu zaplanowanej dwuletniej misji robot sprawdzi, czy teren ten oferował kiedykolwiek warunki sprzyjające życiu.

Radość w centrum dowodzenia misją w Pasadenie była nie do opisania. „Siedem minut grozy przeszło w siedem minut tryumfu” relacjonuje wydarzenie J. Grunsfeld, członek prezydium NASA. „Szczęście jakie czuję przewyższa tylko duma jaką odczuwam ze swoich ludzi pracujących dla misji„.

Robot natychmiast po lądowaniu przekazał czarno-białe zdjęcia skalistego podłoża na jakim się obecnie znajduje. Więcej materiałów w lepszej jakości można spodziewać się w ciągu najbliższych kilku dni, gdy zespół pilotów „odnajdzie się” w terenie i przygotuje plan działań dla łazika. W tej chwili trwają prace mające potwierdzić sprawność i stan robota.

Nasz Curiosity nadaje do nas z powierzchni Marsa. Lądowanie było najbardziej ryzykownym momentem w całym przedsięwzięciu. Teraz czas na naukowe eksperymenty” mówi prowadzący misję P. Theisinger z JPL.

Pierwszy sygnał nadany z powierzchni został odebrany przez anteny Deep Space Network z Canabery a Australii. Był to sygnał przekazany przez aparaturę sondy Mars Odyssey.

Curiosity zabrał z Ziemi 10 instrumentów naukowych ważących 75 kg. To 15 razy więcej niż masa sprzętu w jaki wyposażone są łaziki Opportunity i Spirit z misji Mars Exploration Rover. Niektóre z narzędzi zabranych przez łazik MSL mają szanse po raz pierwszy wykonywać swoje prace na Marsie. Inne przewyższają wiele razy swoich poprzedników czułością, szybkością działania i technicznym zaawansowaniem. Na Marsie znalazły się m.in. laser oraz wiertło do badania skał, aparatura do próbkowania i badania składu gleby i inne. [O wszystkich tych urządzeniach możecie przeczytać na tej stronie – przyp clrk].

Budowa geologiczna krateru wydaje się odsłaniać warstwami przeszłość planety a obserwacje z satelity wykazały obecność warstw glin i minerałów co potwierdziłoby przypuszczenia że na Marsie jest woda. Kolejne stulecia historii planety są w zasięgu robota.

Curiosity jest 2 razy większy i 5 razy ciężysz od swoich poprzedników, bliźniaczych łazików Spirit i Opportunity. Misją kieruje JPL, komórka ta zaprojektowała i wykonała robota. Jego wyposażenie pochodzi od instytucji badawczych i przedsiębiorstw z całego świata, w tym również z Polski.

źródło: NASA JPL

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s