Pierwsze zdjęcie z Marsa

Przedstawiamy Wam jedno z pierwszych surowych zdjęć z kamer HazCam (kamery Hazard  Avoidance zamontowane nisko przy kołach łazika, używane głównie przy nawigowaniu robotem i monitorowaniu jego zdrowia – przyp. clrk), zrobione tuż po wylądowaniu łazika Curiosity na Czerwonej Planecie.

Obrazek

Źródło: NASA – zdjęcie jest zmodyfikowane: zwiększony kontrast i jasność.

Wkrótce pojawi się podsumowanie dzisiejszych wydarzeń.

Więcej zdjęć na: http://mars.jpl.nasa.gov/msl/multimedia/raw/

Reklamy

3 thoughts on “Pierwsze zdjęcie z Marsa

    • Pierwsze zdjęcia są przesyłane na Ziemię w bardzo mało wydajny sposób. Antena niskiego zysku była jedyną, jaką posługiwał się łazik tuż po lądowaniu. Oprócz przesłania zdjęć łazik musiał wykonać wiele innych czynności korzystając z wąskiego gardła komunikacyjnego. Dlatego oprogramowanie łazika wykonuje na zdjęciach kompresje, maksymalnie zmniejszając ich rozmiar – kosztem jakości. Tuż po lądowaniu naukowcom nie zależało na widokach – chcieli dowiedzieć się, czy łazik działa, czy wylądował w jednym kawałku. Do tego wystarczyły te kilka-kilobajtowe grafiki, które mogliśmy zobaczyć w poniedziałek.

    • Pierwsze zdjęcia są słabej jakości i znacząca ich część jaka w tej chwili dotarła, bo komputery łazika mają pewne priorytety w wysyłaniu danych. Jak na razie łazik używał mało przepustowej anteny UHF (edit: LGA oczywiście również) i można powiedzieć, że miał ważniejsze rzeczy do wysłania. Każde zdjęcie robione przez łazik zapisywane jest również w wysokiej rozdzielczości w pamięci pojazdu i z czasem pojawią się lepsze zdjęcia. Już teraz spójrz na zdjęcia z nowszych postów, są o niebo lepsze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s