Po lądowaniu: sol 1

Bardzo cieszymy się z sukcesu NASA. Wzbudził on spore zainteresowanie, co wpłynęło również na oglądalność misji:MARS. Dziękujemy🙂 Trochę nam wstyd nieciekawej oprawy graficznej… Jest nadzieja że będzie lepiej. Wszystko zależy od Państwa. Jeśli wskaźniki czytelności pozostaną tak wysokie jak przez ostatnie dwa dni nie pozostanie nam nic innego jak wziąć się porządnie do pracy nad serwisem. A póki co…

W oddali góra Sharp. Źródło: NASA

Chciałbym zapoznać Was z pewnym marsjańskim terminem. Sol to nic innego jak dzień na marsie. Trwa 24 godz. i 39 minut więc jest minimalnie dłuższy niż na Ziemi. Zamiast mówić doba marsjańska utarło się określenie sol, i z takim właśnie terminem będziecie się spotykać czytając nowości marsjańskie na tej i na innych stronach. Astronauci, którzy odwiedzą w przyszłości Czerwoną Planetę będą mogli w umówionej chwili na niecałe 40 minut zatrzymać zegarki, o ile nie wymyśli się nowego sposobu na mierzenie czasu na Marsie.

kolorowe zdjęcie wykonane przez MAHLI. Źródło: NASA

Licznik Curiosity wskazuje dzisiaj Sol 1. Robot przygotowuje się do pracy, z Ziemi przesłano instrukcje postawienia masztu, na którym znajduje się zespół kamer nawigacyjnych oraz badawczych. W najbliższych dniach rozstawi antenę do bezpośredniej komunikacji z Ziemią. Wtedy też możemy liczyć na ciekawe materiały zarejestrowane „oczami” Curiosity. Póki co wszystko wskazuje na to, że łazik dotarł na Marsa w doskonałym stanie.

Jedno z pierwszych zdjęć przesłanych przez Curiosity. Źródło: NASA

Już teraz pokazano kilkanaście zdjęć wykonanych roboczymi aparatami łazika, niewyraźnie ukazują otoczenie Curiosity. Jest ich mało bo dane przekazane przez orbitujące Marsa sondy póki co docierają bardzo powoli. Niektóre zdjęcie możecie zobaczyć na załączonych grafikach. Jest nawet pierwsze kolorowe zdjęcie wysłane z powierzchni Marsa (mało wyraźne, bo wykonane spod przeciwpyłowej osłony obiektywu). Widać na nim oddaloną od łazika ścianę krateru Gale’a.

Curiosity został wystrzelony z Ziemi 26.11.2011 roku. Po 7 miesiącach i ponad 50mln kilometrów niemal w pełni zautomatyzowany system sterowania MSL zdołał osadzić robota na obcej planecie, w miejscu wyznaczonym przez elipsę 20 na 6 kilometrów. Moim zdaniem to znacznie więcej niż strzał w dziesiątkę.

Pozdrawiam, autor

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s