Curiosity okiem orbitujących Marsa satelitów

Sonda MRO wykonała fantastyczny obraz uchwytujący moment opadania kapsuły MSL na spadochronie. Zdjęcie zostało zrobione przez instrument HiRISE. „Jeśli kamera zrobiłaby zdjęcie sekundę wcześniej lub sekundę później, to prawdopodobnie mielibyśmy teraz

Obrazek

żródło: HiRISE MRO

obrazek pustego marsjańskiego lądu.” – powiedziała Sarah Milkovich, specjalistka od kamery HiRISE z JPL w Pasadenie. “Trzeba  podkreślić, że pracowaliśmy nad tym zdjęciem od marca (…), teraz wiecie, jak trudne było to do wykonania” – zaznaczyła.

Następne ujęcie zrobiono zaraz po lądowaniu, a naukowcy otrzymali je wczesnym rankiem we wtorek (wg czasu polskiego). Zdjęcie przedstawia łazik i elementy statku kosmicznego na marsjańskiej ziemi. Z obrazu dokonano pomiaru odległości od poszczególnych części i tak:

  • spadochron z przyczepioną górną częścią kapsuły leży 615 metrów od łazika
  • osłona termiczna odrzucona podczas opadania na spadochronie znajduje się 1,5 km od pojazdu
  • sky crane, opuszczający łazika na linach w ostatecznej fazie lądowania rozbił się 650 metrów od miejsca przyziemienia sondy
Obrazek

źródło: NASA

Na wtorkowej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się, że Curiosity nie podjedzie pod żaden z bliższych komponentów gdyż mu nie po drodze a poza tym groziłyby mu tam zanieczyszczenia od elementów pirotechnicznych, paliwa, a podstawowym zagrożeniem mógłby być materiał organiczny pochodzący z Ziemi.

(rafalgrm)

źródło: http://www.nasa.gov

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s