Po lądowaniu: sol 2

Najważniejszym wydarzeniem drugiego pełnego (marsjańskiego) dnia misji było rozłożenie masztu obserwacyjnego. Operacja się udała i możemy podziwiać już pierwsze zdjęcia z kamer NavCam. Już jutro otrzymamy zdjęcia panoramiczne okolicy łazika wykonane przez NavCamy właśnie. Fotografowanie panoramy będzie dosyć trudne, bo instrument ChemCam, który ma za zadanie prześwietlać laserem skały i badać ich skład jest wrażliwy na intensywne światło. W trosce o ten laser robot musi uważać na bezpośrednie wystawianie aparatury masztu na światło słoneczne.

Pierwsze dwa zdjęcia w pełnej rozdzielczości wykonane przez kamery stereoskopowe NavCam znajdujące się na maszcie obserwacyjnym.

Antena wysokiego zysku (HGA) jest wreszcie gotowa do użytku. Będzie bezpośrednio z Ziemi odbierać dane z dużą przepustowością już podczas najbliższej sesji komunikacyjnej.

Ze zdjęcia-autoportretu łazika wynika, iż nie ma na nim mogących źle rokować warstw pyłu.

W ciągu najbliższych kilku dni zostanie uruchomiona REMS – pogodowa stacja meteorologiczna Curiosity.

Podniesiony już maszt obserwacyjny wykonał serię zdjęć, które zestawione razem dają pełny obraz jego obecnego stanu. Większość ze zdjęć tworzących kolaż są w niskiej rozdzielczości. Wysokiej jakości portret zostanie wysłany wkrótc

Następne dobre wieści dotyczą generatora RTG. Dostarcza energię o mocy 115 watów, a więc większej niż przypuszczano. Ten wyśmienity stan „serca” łazika dobrze rokuje na jego przyszłość.

(rafalgrm)

Zdjęcia: http://www.nasa.gov

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s