Po lądowaniu: sol 4

Zdjęcie zrobione przez kamerę HazCam tuż po „przymarsowieniu”. W tle widać chmurę pyłu powstałą po uderzeniu modułu lądującego Sky Crane w powierzchnię, źródło: NASA JPL

Jak co dzień, na poczatek marsjańskiego dnia Curiosity potwierdził odbiór sekwencji planowanych na 4 sol operacji. Codziennie łazik ma co robić, chociaż dziś mogłoby się wydawać, że robił niewiele.

Trwają przygotowania do aktualizacji oprogramowania sterującego. Operacja wystartuje nazajutrz. Obydwie jednostki kierujące robotem będą aktualizowane kolejno, by uniknąć możliwości „zawieszenia się” obu komputerów jednocześnie.

Pojazd kontynuował dziś testy instrumentów. Przesłał też kolejne zdjęcia, któe można ogladać na http://mars.jpl.nasa.gov/msl/multimedia/images/

Dziś odbyła się kolejna konferencja prasowa. Dominowali specjaliści od trajektorii, lądowania i oprogramowania. Dlatego też tematy te były poruszane w największym stopniu.  Naukowcy są zaskoczeni ilością paliwa jaka została w lądowniku. Potwierdzono także przypuszczenia o złapanej przez HazCamy chmurze, widocznej na zdjęciach odebranych tuż po lądowaniu.Powstała ona na skutek rozbicia się plecaka rakietowego sky crane na marsjańskiej ziemi.

(rafalgrm)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s