Kolorowa panorama otoczenia łazika

 

Jest to pierwsza kolorowa mozaika ukazująca w wysokiej rozdzielczości otoczenie łazika w geologicznym kontekście. Zdjęcia, które weszły w  jej skład zostały zrobione przez kamerę MastCam 34. Czarne obszary na panoramie oznaczają fotografie, które tkwią      w pamięci łazika i nie zostały jeszcze wysłane na Ziemię.

Obszar lądowiska w kraterze Gale’a swoją morfologią przypomina krajobraz południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Kolory tej panoramy nie są zmodyfikowane
i przedstawione są tutaj takie jakie były zrobione przez kamerę. Nie są to dokładnie te kolory, które widziałby na Marsie człowiek, ale można je porównać do obrazów uzyskiwanych przez komercyjne aparaty w telefonie komórkowym czy też aparacie cyfrowym. Zawdzięczamy to tym samym rodzajom filtrów, które znajdują zastosowanie
w naszym sprzęcie fotograficznym.

Mimo świetnej jakości, naukowcom na Ziemi potrzebne były zdjęcia oświetlone w bardziej znany dla nich sposób, dlatego też istnieje druga, zbalansowana wersja fotografii, która niejako przenosi skały z oświetlenia marsjańskiego w oświetlenie ziemskie, dzięki któremu geologom łatwiej będzie je zidentyfikować.

 Pierwsza część mozaiki przedstawia północną ścianę krateru Gale porozcinaną przez sieć dolin, o których przypuszcza się, że mogły być uformowane przez erodującą krater wodę, która chciała się dostać z zewnątrz. Gdy popatrzymy w przeciwną stronę, na południe, możemy ujrzeć Mt. Sharp – przyszły i wydaje się podstawowy cel geologiczny misji, Góra ta sięga wysokości 5,5 km. Tuż przed łazikiem, na północy, widać porozrzucane skały na żwirowym podłożu. Dalej rozciąga się ciemne pole wydmowe,          a w tle widać już warstwy skał osadowych Mt. Sharp.

Na panoramie znajdują się także jaśniejsze obszary w pobliżu łazika. Przedstawiają one warstwy podłoża odsłonięte przez ciąg silników stopnia lądującego. Widać tam dobrze duże fragmenty skał przesłonięte drobniejszym materiałem.

na podstawie: http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/news/msl20120811.html

Reklamy

5 thoughts on “Kolorowa panorama otoczenia łazika

  1. Mozaika jaka jest, taka będzie. Czarne pola pozostaną czarne. Projekt zdjęcia powstał w listopadzie; nie ma żadnych motywacji, żeby go uzupełniać. Malin mówił o tym na jednej z ostatnich konferencji.

    • Nie było żadnego projektu zdjęcia ;). Motywacja by je uzupełniać jest duża, na NASA.gov można przeczytać że zdjęcia są na pokładzie i w ciągu kilku najbliższych dni zostaną wysłane na Ziemię, wtedy pojawi się pełna panorama.

  2. Fajnie że rozmawiacie na blogu. w tej chwili odbieram internet tylko z EDGE, przeglądanie serwisów w poszukiwaniu interesujących rzeczy to istna mordęga. Rafal, zapisz sobie gdzieś żeby zdjęcia na stronie nie przekraczały 75 KB w odnosniku daj link do oryginału. Lepsza wersja będzie otwierała linki w nowym oknie automatycznie. Zupełnie nie rozumiem co macie na myślu pod pojęciem projekt zdjęcia to jasne że taka koncepcja jest zapisana gdzieś w wartym 2,5mld dolarów programie misji ale przecież nikt nie wiedział dokładnie w którym miejscu łazik wyląduje. Osobiście wstrzymuje się z wysuwaniem wniosków ocierających o absurd 🙂 Mozaika nie oddaje tak perspektywy jak widok 3D, którego jeszcze nie widzieliśmy

    Pozdrawiam i lecę przygotować stół do pizza party:)))

  3. Pingback: Jest! Pełna panorama Krateru Gale’a | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s