Pierwsze ślady jazdy

Dziś Curiosity po raz pierwszy przemieścił się na swoich kołach. Rzecz ta dokonała się popołudniu (czasu polskiego) w 16. marsjańskim dniu misji. Łazik znajduje się w tej chwili 6 metrów od miejsca, w którym wylądował.

Panorama otoczenia łazika ze sfotografowanym dowodem jego pierwszej jazdy po powierzchni planety.

Jak już wcześniej wspomniano, pojazd przejechał kawałek do przodu, skręcił w miejscu o 90 stopni (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) i zakończył test krótką jazdą wstecz. Dzisiejsza próba nie tylko potwierdziła świetną formę systemu jezdnego robota, ale też dała wspaniałe fotografie śladów pozostawionych na gruncie (fotografia powyżej).

Minie jeszcze kilka dni bardziej szczegółowych testów aparatury łazika zanim z nowego miejsca wyruszy do pierwszego obszaru badań. Już teraz wiemy, że podczas jazdy do pierwszego naukowego celu, łazik zatrzyma się na chwilę pod obszarem wydmuchanym przez silniki lądownika. Po tym jak Curiosity wykona swoje pierwsze wiercenia w Glenelg (400 metrów od miejsca lądowania), uda się do głównego celu wyprawy – góry Mt. Sharp

Rozpoczęły się ponadto szczegółowe badania obszaru lądowiska. Na dzisiejszej konferencji przedstawiona została fotografia przedstawiająca wyniki badań skały „Coronation” (więcej tutaj). Poddane działaniu lasera ChemCam zostały także inne kamienie. Wszystkie mają bazaltowe pochodzenie i zawierają lekki osad.

Grafika prezentująca zmierzone spektrum promieniowania zjonizowanej materii kamienia „Coronation”. Pierwiastki „życiodajne” jak węgiel czy wodór są w ilościach śladowych i pochodzą z atmosfery lub stanowią niewielki ułamek osadu sedymentacyjnego.

na podstawie:http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/news/msl20120822.html

Reklamy

3 thoughts on “Pierwsze ślady jazdy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s