Jest! Pełna panorama Krateru Gale’a

Od czterech dni w internecie można zobaczyć grafikę przedstawiającą pełną panoramę miejsca badań Curiosity. We wcześniejszym poście zamieściliśmy niekompletny obrazek, bardzo chcieliśmy podzielić się z Wami tym niesamowitym widokiem z innej planety. Niestety, tak jak wszystkie serwisy jesteśmy uzależnieni od tego, co udostępnia amerykańska agencja. Czarne plamy i brak sporego kawałka nieba mnie osobiście wydawał się bardzo nieciekawy, ale to wszystko czym wtedy dysponowaliśmy. Tym razem jest znacznie lepiej.

Załączony obrazek jest złożony ze zdjęć, które Curiosity wykonał w trakcie sol 3 (pierwsza wersja panoramy), uzupełnionych o kilka zrobionych później. Fragment nieba został dodany przez grafika agencji, ciekawe czy zauważycie fotomontaż. Brakuje fragmentów robota, ale to jest już chyba zasadą w przedstawianiu kosmicznych widoków. Tak czy inaczej obrazek jest rewelacyjny.

źródło: planetary.org

[UPDATE] Klik w obrazek przenosi na serwer przechowywania skąd 19MB zdjęcie możecie pobrać na swój komputer.

Reklamy

2 thoughts on “Jest! Pełna panorama Krateru Gale’a

  1. Przy obecnej technologi moglibyśmy już oglądać obraz na żywo no prawie na żywo w full hd 😉 Wystarczy kilka satelitów po drodze żeby przesyłać odpowiedni sygnał. Tylko kto o tym w kryzysie pomyśli. A szkoda bo zdjęcie robi wrażenie, film z dźwiękiem był by lepszy. Ciekawe czy mikrofony w tak rzadkiej atmosferze nagrałyby coś. A wystarczyło by kilka kamer full hd lub 4K są tanie i niezawodne. Most komunikacyjny i internauci sami by sfinansowali szybko inne misje 🙂 lub prowadzili obserwacje i badania.

  2. Wydaje mi się że przeceniasz możliwości współczesnej techniki. Póki co nie ma sposobu na transmisję bez znacznych opóźnień, problemem jest też wąskie gardło – 2Mbit/s nie robi już na nikim wrażenia a przy takiej ilości materiału jaką może dostarczyć Curiosity to wręcz strasznie mało!. Pracuje się nad protokołem komunikacyjnym na potrzeby eksploracji kosmosu (z zastosowaniem lasera) ale póki co ta metoda uczy się raczkować:)

    A co do filmów, już teraz można zobaczyć nagranie lądowania, w przyszłości na pewno ukaże się więcej filmów. Kłopot polega na tym, że Curiosity nie doświadczy za wiele „akcji” do której przyzwyczaiła nas telewizja i filmy kinowe. Ale liczę, że specjaliści promocji NASA przygotują jeszcze coś ekstra w stylu „7 minut strachu”.

    PS. Klip z lądowania w jakości HD zamieszczę za chwilę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s