Przemówienie z Czerwonej Planety

Spokojnie, to jeszcze nie jest wiadomość od obcej cywilizacji 🙂

27. sierpnia zespół MSL odebrał wiadomość od prezydenta NASA, Ch. Boldena. Przemówienie zostało skierowane do wszystkich związanych z misją Mars Science Laboratory i w swobodnym tłumaczeniu brzmiało:

„Witajcie, mówi do was Charlie Bolden, prezydent NASA, za pośrednictwem nadawczych możliwości łazika Curiosity który teraz jest na powierzchni Marsa. Od początków dziejów ludzka ciekawość wytrwale poszukiwała nowego życia… nowych możliwości znajdujących się dalej niż horyzont. Chciałbym pogratulować wam, członkom NASA jak i naszym wspólnikom i zaprzyjaźnionym rządom całego świata, zbliżenia nas o krok w kierunku Marsa. To nieopisanie wyjątkowe osiągnięcie. Postawienie łazika na Marsie nie było łatwe. Wielu próbowało, tylko Ameryka odniosła pełny sukces. W Kraterze Gale’a poszukujemy odpowiedzi na pytania dotyczące życia na Czerwonej Planecie, wiedzę tę z pewnością będziemy mogli wykorzystać tu, na naszej planecie. Curiosity przyniesie Ziemii korzyści, a jej praca będzie inspiracją dla przyszłych pokoleń naukowców i odkrywców. W niedalekiej przyszłości śladami łazika poruszać się będą ludzie załogowej misji na Marsa. Dziękuje Wam!”

Ciekawe, że nagranie zostało przekazane drogą Ziemia-Mars-Ziemia. Głowa NASA, Ch. Boden, za pośrednictwem anten Deep Space Network przekazał wiadomość do łazika Curiosity, który następnie odesłał ją tą samą drogą do pilotów na Ziemię. W ten sposób  przemówienie to stało się pierwszym, odebranym z powierzchni Marsa. Trzeba przyznać, że ci goście mają wyobraźnię…

Plik audio z przemówieniem po angielsku możecie odsłuchać tutaj.

Reklamy

One thought on “Przemówienie z Czerwonej Planety

  1. Pingback: Podsumowanie MSL, rok zero | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s