Opportunity ma za sobą 35 km !

Zdjęcie przedstawia aktualne otoczenie łazika (sztucznie podkolorowane)

Gdy piszę te słowa  łazik Opportunity pogrążony jest w mroku marsjańskiej nocy. Jego zegar dwie godziny temu przekroczył północ i robot czeka teraz na kolejny, 3063 poranek na Marsie. Gdy tylko zasilane słońcem baterie wznowią produkcje energii, robot ruszy z powrotem do pracy. Bieżący cel Opportunity to znajdujące się we wnętrzu krateru Endeavour z odsłonięte skały.

W trakcie swojej podróży do tego miejsca Opportunity pokonał swój 35. km na Czerwonej Planecie. Całkiem nieźle, jak na robota, który z założenia nie miał przejechać więcej niż 1 milę (1,6 km) w czasie nie dłuższym niż 90 soli.

Łaziki Spirit i Opportunity wylądowały na Marsie w styczniu 2004 roku. Łączność z łazikiem Spirit została utracona w marcu 2010 roku, prawdopodobnie na skutek marsjańskiej zimy. Zbyt mało energii słonecznej nie było w stanie podtrzymać robota w trybie gotowości. Jego bliźniaczy brat Opportunity miał więcej szczęścia. Więcej informacji o misji Mars Exploration Rover(s) możecie poczytać na wikipedii: Spirit i Opportunity.

(clrk)

Reklamy

2 thoughts on “Opportunity ma za sobą 35 km !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s