Aktualności Curiosity – sol. 17 do 31

Tak jak obiecałem poprzednim razem, w tym poście wrócę do spraw Curiosity na Marsie. Godzinę temu skończyłem słuchać telekonferencji na żywo z Kalifornii i dowiedziałem się kilku nowych rzeczy. Uzupełnię tym samym sprawozdanie z poprzednich dni, o których do tej pory nie było na stronie mowy. Przyjrzyjcie się zdjęciom załączonym do tego posta, uważam, że są bardzo ciekawe. BTW, jeśli znajdziecie coś, co sami chcieli byście zobaczyć na stronie proszę, wyślijcie to na moją skrzynkę albo zostawcie w komentarzu. Na pewno wykorzystamy to w niedalekiej przyszłości.

Dzisiaj mija 31 sol odkąd Curiosity jest na powierzchni Marsa. od 17 do 29 sol robot był w fazie testów systemów poruszania się, które zakończyły się pełnym sukcesem. Przemierzając na kołach 109 m robot oddalił się o 80 m w linii prostej od miejsca lądowania, Bradbury.  Na załączonym obrazku zobaczycie odcinki, jakie Curiosity pokonywał każdego sola.

źródło: NASA/JPL

26. sol CheMin przeprowadził test pustych próbek, który wykazał że całe wyposażenie tego „laboratorium w mikrofalówce” działa bez zarzutu i jest gotowe do badań marsjańskiej gleby. Następnego sol SAM wykonał analizę marsjańskiej atmosfery. Był to drugi „wdech” Curiosity i pierwszy, który dostarczył realnych danych do analizy jako że za pierwszym razem zbiornik był napełniony gazem przywiezionym z Ziemi. Nie znamy jeszcze wyników, jak tylko ukaże się coś konkretnego, wrzucimy na stronę.

Przez cały czas kamery robota obrazowały otoczenie i jego samego, część tych materiałów możecie zobaczyć na stronie. Np. nagłówek, który wczoraj wyczarowałem w GIMPie 🙂 Liczę, że się Wam spodobał. To także zdjęcia, które dodajemy do postów. Gdy będziecie mieli okazję, zwróćcie uwagę na czarno-białe pola na obudowie robota. To ikony służące do kalibrowania mechanizmów autofokusa i innych, i to dzięki nim zdjęcia z Marsa są bardzo wyraźne.

30 sol. rozpoczęto realizowanie programu CAP2. To kontynuacja testów wyposażenia, w tej fazie niektóre z przyrządów będą dostrajane z uwzględnieniem panujących na Marsie warunków. Przez ok. 7 soli robot będzie unieruchomiony, przeprowadzając szczegółowe testy i kalibrację ramienia i jego wyposażenia (MAHLI, APXS, narzędzia do pobierania i przetwarzania próbek).

Na poniższym zdjęciu widać głowicę ramienia, a na nim m.in. zakryte wciąż MAHLI. Pamiętacie pierwsze kolorowe zdjęcie z Marsa? Nie było na nim wiele widać, bo kamera była (i wciąż jest) zakryta tym różowym ochraniaczem. Naukowcy bardzo boją się zanieczyścić to oko pyłem, którego chmury wzniosły się podczas lądowania. Woleli nie „otwierać” części wyposażenia Curiosity, dopóki istniało ryzyko zanieczyszczenia pozostałościami po spalinach lądownika, jakimi skażone jest Bradbury.

Jak tylko pokrywa zostanie zdjęta robot przeprowadzi serię zdjęć mających dostroić tę kamerę. O szczegółach możecie przeczytać tutaj. Możemy spodziewać się zdjęć masztu-głowy łazika w marsjańskim plenerze. Następny w kolejce do przetestowania jest APXS, dla którego Curiosity zabrał z Ziemi próbkę bazaltu. Odczyt prześwietlenie tej próbki pozwoli zrozumieć inne prześwietlenia wykonywane na marsjańskich skałach.

Samo ramie również wymaga dostosowania do warunków marsjańskich, niższa grawitacja mogła wprowadzać w błąd czujniki silników napędowych. „Ćwiczenia” tego mechanizmu będą trwały 6 do 10 soli.. Kiedy wszystkie instrumenty ramienia będą skalibrowane (znaczy się na koniec CAP2), robot będzie gotowy do badania i pobierania próbek gleby. Pierwszy raz ramie użyte zostanie być może przed dotarciem do Glenleg, o ile zespół odkryje bardzo miałki materiał do badań.

Wraz z końcem CAP2 robot wznowi podróż do oddalonego o ok. 400m od miejsca lądowania Glenlega, w którym geologowie upatrują się miejsca styku 3 różnych formacji skalnych. Robot porusza się ze średnią prędkością 35m/dobę więc podróż może potrwać nawet miesiąc. Będziemy na bieżąco przyglądać się i informować Was o postępach. Pozdrawiamy!

autor: clrk, na podst. telekonferencji w CALTECH JPL

Reklamy

2 thoughts on “Aktualności Curiosity – sol. 17 do 31

  1. kiedy najwczesniej bedzie wiadomo czy istnieje/istnialo tam jakies zycie? drugie pytanie, dlaczego na marsa nie mozna zawiesc zmieskich glonow i roslnil ktore tam przezyja? dlaczego nie mozmy ozywiac planet naszymi organizmami?

  2. Misja Mars Science Laboratory (czyli Curiosity) właściwie nie odpowie na Twoje pytanie o życie. Przynajmniej nie wprost. Łazik prowadzi na Marsie badania poszukując informacji o przeszłości i obecnych warunkach środowiskowych. Chcemy dowiedzieć się czegoś o okolicznościach, jakie sprzyjają powstaniu życia.

    Niewykluczone, że w trakcie tych badań natrafimy np. na wapienie pochodzenia organicznego. Takie skały świadczyłyby o istnieniu życia w przeszłości. Ale to odkrycie byłoby efektem ubocznym prowadzonych badań.

    Wydaje mi się, że poszukiwaniem życia albo śladów życia (skamieniałości) będą zajmować się marsonauci misji załogowej.

    A co do drugiego pytania, chodzi o naturę ekosystemu. Każdy intruz stwarza duże zagrożenie dla jego równowagi. Takie życie przywiezione z Ziemi może okazać się konkurencją dla prawdziwych mieszkańców innych planet. A przecież nas interesuje poznawanie tych Obcych, a nie walka z nimi. Jeśli okaże się, że na Marsie nic nie ma to z pewnością zaczniemy go ożywiać gatunkami przywiezionymi z Ziemi. Póki co jest to nowe miejsce, które musimy dokładnie poznać jeśli chcemy tam się kiedyś przeprowadzić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s