Aktualności Curiosity – sol. 29 do 37

Od sol. 29 łazik Curiosity pozostawał nieruchomo, w oddaleniu o niecałe 100 metrów od miejsca lądowania. W chwili gdy piszę te słowa nad Curiosity świeci już wczesnoporanne słońce. Ostatnie 7 soli robot spędził na „gimnastyce”, testując i kalibrując swoje 2,1 metreowe ramie. Zanim „ręka” robota weźmie się za zbieranie próbek marsjańskich piasków i skał, konieczne było przeprowadzenie serii ćwiczeń. Robot przeszedł je już na Ziemi, ale nikt nie potrafił przewidzieć jaki wpływ na jego sprawność na Marsie będą miały niska grawitacja i jeszcze niższa temperatura.

Jennifer Trosper, kierowniczka misji oznajmiła dziś, że testy i kalibracja ramienia dobiegły końca. Robot potrafi idealnie wycelować każdy z 5 przyrządów umieszczonych na głowicy, co potwierdzają zdjęcia odebrane ostatnio przez DSN. W trakcie ćwiczeń robot wykonał serię „autoportretów” skupiając uwagę na specjalnie przygotowanych
punktach kalibracyjnych (teach points – zdjęcie na samej górze) i lukach prowadzących do znajdujących się w jego wnętrzu laboratoriów SAM i CheMin (m. in. dwa mniejsze zdjęcie po prawej stronie).

Załączone wideo pokazuje jak łazik „gimnastykuje się”. Ta animacja pochodzi z symulatora NASA na którym przygotowuje się do przesłania („wypromieniowania przez anteny DSN” jak to określiła w trakcie konferencji Trosper) serii instrukcji, jakie łazik ma zrealizować w czasie od jednej sesji komunikacyjnej do następnej. Staramy się o więcej informacji o tym programie, pozostańcie z nami a być może wkrótce dowiecie się czegoś ekstra.

W trakcie ćwiczeń uruchomiono detektor APXS, kierując wiązkę promieniowania na zabraną z Ziemi próbkę bazaltu. Ralf Gellert z Uniwersytetu w Guelph w Kanadzie nie ukrywa swojego zadowolenia z wyniku próby. „Wykres analizy jest bardzo wyraźny, instrument działa napradę dobrze – niemal tak dobrze jak w trakcie testów w warunkach idealnych na Ziemi„. APXS pozwoli przeprowadzać wstępną analizę składu skał o każdej porze dnia i nocy – wpłynie to pozytywnie na tempo prac badawczych na Marsie.

Inżynierowie obecni na konferencji bardzo entuzjastycznie wypowiadali się o obrazach zarejstrowanych przez MAHLI. Zwróćcie uwagę na zdjęcie jednocentówki. To niesamowite zbliżenie, wyraźnie oddające szczegóły tak małe jak np. rocznik monety – 1909. Poszczególne cyfry mają około 0.1mm! Inne zdjęcie przedstawiające otwartą lukę do wprowadzania próbek CheMin zaskakuje głębią ostrości. To zasługa oprogramowania MAHLI, które wiele zdjęć o różnej głębi kombinuje w jedno, z maksymalnie wyraźnymi szczegółami.

Misja Curiosity przebiega zgodnie z planem. Koniec testów oprzyrządowania łazika oznacza, że wkrótce rozpocznie on prawdziwe prace badawcze. Geologowie już teraz przeglądają zdjęcia otoczenia w poszukiwaniu interesujących skał. Głównym celem MSL jest określenie czy warunki marsjańskie kiedykolwiek sprzyjały (albo sprzyjają) rozwojowi najbardziej pierwotnych form życia.

źródło: NASA/JPL

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s