Aktualności Curiosity – sol. 37 do 43

Na załączonej grafice widać obecne położenie Curiosity (klik otworzy obraz w pełnej rozdz.). Łazik pokonał przeszło 290 metrów i wciąż jest w drodze do interesującego geologów Glenelega, bądącego punktem styku 3 różnych warstw skalnych.

W trakcie sol 42. piloci zauważyli piramidoidalną skałe leżącą nieopodal Curiosity i postanowili zboczyć z trasy żeby przyjrzeć się jej z bliska. Następnego sol łazik zbliżył się do interesującego obiektu i wykonał serię zdjęć. Skała ma wymiary około 25/40 cm i zespół ochrzcił ją imieniem zmarełgo kolegi Jake’a Matijevica. Curiosity zatrzyma się tutaj i wykona pierwsze w pełni naukowe badania skały. Przewidywany czas pracy to 3 do 4 soli.

W tej chwili Curiosity oczekuje kolejnego, 44. już poranka misji. Konfiguracja satelit komunikacyjnych  na niebie nie pozowli na nadanie komend na nadchodzący dzień, więc łazik weźmie sobie wolne.

Badania wykonane przyrządami ChemCam i APXS nakierowane są na pobieżne rozpoznanie składu chemicznego skały, oba przyrządy z różną intensywnością wyczuwają pierwiastki, więc po skończonej pracy naukowcy będą mieli skombinowany zestaw ciekawych danych do analizy. Przy okazji wskazania obu instrumentów pozwolą na dokładniejsze dostrojenie obydwu detektorów, co dodatkowo wpłynie na ich czułość i efektywność. Kamera MAHLI zarejstruje kilka zdjęć w dużym przybliżeniu i wkrótce będziemy mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć jak marsjańskie skały wyglądają z bliska i w kolorze.

W trakcie sol 37. większy księżyc Marsa, Phobos częściowo przesłonił tarczę słoneczną nad Curiosity, co robot zarejstrował wykonując serię zdjęć kamerami MastCam. W trakcie sol 42. robot wykonał serię zdjęć przejścia obu naturalnych satelitów Marsa. Na podstawie tych zdjęć możemy precyzyjnie określić ich orbity. Przypuszcza się, że Phobos powoli zacieśnia swoją i za kilka milionów lat zderzy się z planetą. Deimos z kolei powoli oddala się od planety i kiedyś całkiem oderwie się od jej grawitacji.

na podst. Spaceflight 101

Raport zawiera doniesienia z dzisiejszej konferencji, przyznam się bez bicia, że to częściowe tłumaczenie gotowca (odnośnik powyżej). Przygotowuję się do piątkowego egzaminu certyfikującego i od poniedziałku nie mam czasu śledzić co w Marsie piszczy. Do tego dochodzą wysokie opłaty za transfery na internecie komórkowym, ciężkie jest życie, eh. Powinienem się teraz uczyć ale chęć pisania wzięła górę. Pozdrawiam i do zobaczenia na kolejnym marsjańskim poście. Aha, trzymajcie kciuki za mój certyfikat :)))

clrk

Reklamy

3 thoughts on “Aktualności Curiosity – sol. 37 do 43

  1. Dziękuję za przekazywanie najnowszych, ciekawych informacji z misji marsjańskiej i mocno trzymam kciuki za Twój certyfikat 🙂

  2. Dziękuję za przekazywanie ciekawych, codziennych wiadomości z misji marsjańskiej i mocno trzymam kciuki za Twój certyfikat 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s