Bezpieczna kolonia na Marsie

Załogowa misja na Marsa jest priorytetem dla agencji kosmicznych całego świata. ESA, NASA i Roskosmos realizują własne projekty i nie wykluczone, że w przyszłości wspólnym wysiłkiem tych agencji ludzie zadomowią się na Czerwonej Planecie. Śledzę na bierząco doniesienia w internecie i wszystko wskazuje na to, że proces selekcji i szkolenia „marsonautów” już trwa.

Jednym z problemów z jakimi borykają się teraz naukowcy to szkodliwy wpływ promieniowania kosmicznego. Zbyt długi kontakt ma fatalny wpływ na organizm człowieka, może prowadzić do rozwoju chorób nowotworowych. Ziemia w przeciwieństwie do Marsa posiada własne pole magnetyczne, które chroni nas przed tym fenomenem. Zanim wyślemy ludzi na Marsa, musimy wymyślić sposób aby baza na powierzchni planety gwarantowała  skuteczną osłonę.

Te dostępne na Ziemi mają poważną wadę – są ciężkie. Planując podróż kosmiczną trzeba liczyć się z każdym gramem wysyłanym w przestrzeń. Transportowanie materiałów do budowy nieprzenikalnych osłon byłoby ogromnie kosztownym przedsięwzięciem, być może niemożliwym do realizacji. Dlatego poszukiwanie skierowano na powierzchnię Marsa.

ESA rozpoczęła eksperymenty z materiałem bardzo powszechnym na Marsie – glebą i innymi składnikami regolitu. Dzięki wnikliwym badaniom misji MER i MSL bardzo dobrze znamy chemiczną kompozycję skał marsjańskich i możemy je sztucznie odtwarzać tu, na Ziemi. Naukowcy pracują nad dobraniem odpowiedniej kompozycji do budowy „cegieł” takiej osłony. Gotowy materiał zostanie poddany próbom przenikliwości w akceleratorze cząstek, który z dużą dokładnością symuluje warunki radiacyjne z powierzchni Marsa. Wyniki eksperymentu powinny pokazać jak budować nieprzenikliwe osłony na Marsie, czym najprawdopodobniej zajmie się automatyka przygotowująca pole do badań załogowych.

Przywódcy krajów silnie zaangażowanych w badania kosmosu przekonują, że misja załogowa zostanie zrealizowana do 2050 roku. Co ciekawe, poważnie myśli się o uruchomieniu stałej kolonii na Czerwonej Planecie. Plany realizacji tego przedsięwzięcia to temat na następne artykuły. Pozostańcie z nami!

na podst. astrobio.net

Reklamy

3 thoughts on “Bezpieczna kolonia na Marsie

  1. Niech więcej na wojny wydają to będziemy w 2150 dopiero na marsie. Odpowiednia technika istnieje tylko ciężka jest. Ale gdyby nie wydawać głupio kasy i wojen nie prowadzić to pewnie by z nadmiarem starczyło . A ludzie znów patrzeli by w gwiazdy mielibyśmy wspólny cel.

  2. Tyle miliardów dolarów ile idzie na zbrojenia w USA to ludzie już by byli dalej niż na marsie. Ale co tam lepiej mieć miejsca pracy z zabijania innych ludzi niż z firm kosmicznych

  3. Nie tylko USA wydają pieniądze na zbrojenia. Utarło wsród niedouczonych mlodych ludzi, ze psy wiesza sie na USA, nazywając ich żandarmem swiata, nie dostrzegajac jednocześnie totalitarnych reżimów lub innych mocarstw jak chociażby Rosji czy Chin. Państwa takie mówią o pokoju a po kryjomu finansują rożnego typu wojny, przewrotny czy dostawy broni do krajów afrykanskich czy azjatyckich, gdzie dochodzi do rzezi na tle etnicznym a rożne oddziały tzw. Rewolucjonistów robią co chcą czyli najcześciej gwałcą, rabują, palą i mordują.
    Nigdy na świecie nie będzie pokoju, dlatego, ze ludzie sa różni i zawsze znajda sie psychole których jedynym marzeniem jest podporządkować sobie innych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s