Skała Matjievic okiem Mastcam 34

Seria zdjęć przekazana dzisiaj przez Curiosity pozwala lepiej przyjrzeć się tej skale. Od strony łazika zaskakuje kształtem, krawędzie wydają się w miarę równe przez co skała przywodzi mi na myśl piramidę.

Przyjrzyjcie się zdjęciu poniżej (klik w obrazek przeniesie Was do źródła w pełnej rozdzielczości). Czy Waszym zdaniem prawa „ściana” piramidy różni się od lewej?

Według mnie obydwie stróny różni faktura pokrywającego skałę osadu. Zastanawiałem się skąd taka różnica, co okazało się dobrym pomysłem na posta. Oto co wymysliłem.

W trakcie marsjańskich poranków i wieczorów niewielkie ilości wilgoci mogły kondensować się na skale. Pył, którego na marsie jest naprawdę dużo wiązał się z wilgocią tworząc plastyczne pokrycie, które zastygło w takiej leistej formie. Kierunek „spłynięcia” tej masy wyznacza oczywiście marsjańska grawitacja.  Wyraźniej ukazuje to kolejne zdjęcie:

Różnice w pokryciu dwóch stron piramidy wytłumaczyłbym różnymi poziomami nasłonecznienia a co za tym idzie ilość wilgoci na każdej stronie. Wnioskuje, że „prawa” pozostawała bardziej w cieniu.

Warunki wilgotoności powietrza na szerokości geograficznej, w jakiej pracuje MSL (niewiele na południe od marsjańskiego równika) są chyba najkorzystniejsze dla poparcia mojej teorii. Przy okazji, są bardzo zbliżone do ziemskij tundry, więcj jeśli ktoś z Was był już na Syberii to może wyobrazić sobie jakie warunki panują w Kraterze Gale’a.

Jestem ciekaw czy Wy macie na ten temat coś do powiedzenia? Zapraszam do komentowania i do współtworzenia strony. Więcej zdjęć możecie zobaczyć na http://curiositymsl.com

Reklamy

27 thoughts on “Skała Matjievic okiem Mastcam 34

 1. Jestem ciekaw, kiedy odkryja tam jakies prymitywne porosty na skalach itd. Ta skala bedzie jakos lepiej badana? czy tylko na podstawie zdjecia?

  • Curiosity ma przez 4 sole skupiać się na badaniu tego odłamka, oprócz zdjęć robot ma wykonać analizę składu chemicznego przyrządami APXS i ChemCam.

 2. Bardzo fajnie ze ktoś interesuje się Marsem, ale ja troszkę NASA nie wierze, bo tak jak było z chmurami na Marsie najpierw pisali ze nie ma potem ze są teraz piszą ze nawet pada z nich śnieg, ale nie dociera do powierzchni a zaraz okaże się ze jednak dociera ehhh a co do form na skalach już Viking to odkrył dla tego NASA postanowiła przekolorywac zdjęcia bodajże po 74roku oczywiście większość ludu myśli ze tam jest tak jak na zdjęciach, ale nie do końca niebo w niektórych miesiącach jest tak samo błękitne jak na ziemi a co do skał Viking Pokazał jakieś zielone ‘’cos’’

  Zdjęcia pochodzą z Orbitera Vikinga, który zbliżając się do planety zrobił kilka zdjęć.
  http://www.astrosurf.com/nunes/explor/explor_vo.htm

  • Nie ma co się na NASA złościć. W sumie wszystko, co nie zostało zbadane i sprawdzone za pomocą doświadczeń jest jakąś teorią. Spójrz np. na badania Jowisza, ile wiedzy się zmieniło po zanurkowaniu ostatniej sondy w jego atmosferę i co będzie wyjaśniać najbliższa misja. Co do podstawowego koloru Marsa myślę, że możesz być pewien. Wystarczy jakiś teleskop i sam się możesz przekonać, choć i gołym okiem widać kolor.

  • Zdjęcia MSL biją na głowę wszystko co do tej pory widzieliśmy! A co do śniegu to jest przypuszczenie że to zamarznięty dwutlenek węgla, być może występuje tam w formie opadów suchego lodu.

  • odnośnik do astrobio.net jest w linkach, ciekawe artykuły można znaleźć na nature.com. To anglojęzyczne serwisy, dotychczas nie trafiłem na nic po polsku :/

 3. Powinni przesunąć ten kamień – widać, że leży luzem.
  To co siedzi pod nim jest ciekawsze, niż to co jest na nim.

  • Haha 😀
   „nie jestem za teoriami spiskowymi”… tylko trochę je wspieram:))

   Nie mam nic przeciwko dyskutowaniu o tych sprawach na forum, to ciekawy temat.

   Według mnie te marsjańskie lasy wyglądają jak szron, który zbiera się na szybie w bardzo zimne dni. Jeśli już posądzasz NASA o ukrywanie faktów, to weź pod uwagę, że satelity krążące wokół Marsa są również z ESA…

 4. Zdjęcie nie jest z dnia dzisiejszego, już wcześniej widziałem to gdzieś w internecie. „Piramida” jest wielkości … piłki futbolowej!

 5. Jak zobaczyłem to zdjęcie http://mars.jpl.nasa.gov/msl-raw-images/msss/00044/mcam/0044MR0204029000E1_DXXX.jpg to zadałem sobie dwa pytania:
  – dlaczego dolny rant skały jest taki gładki?
  Pozostała wyższa część skały jest chropowata. na myśl przyszło mi tylko jedno – skała musiała być zanużona w płynie (wodzie) do tej właśnie wysokości i woda obmywając ją wygładziła skałę,
  – dlaczego skała wygląda jakby była na podwyższeniu – pod skałą jest szpara, dzięki czemu skała rzuca cień na grunt.

  Dodatkowo zastanawiam się dlaczego bezpośrednio pod skałą leży drobny ciemnoszary pył? Czy w skale zachodzą jakieś reakcje które krószą skałę?

 6. Jakie zjawiska atmosferyczne na marsie spowodowały podłużne pęknięcia w lini prostej i dlaczego pęknięcia idą od dołu ku górze a nie odwrotnie?
  Skoro są te pęknięcia w tych a nie innych miejscach to znaczy że skała od spodu jest najsłabsza.
  Ja osobiście przewróciłbym skałę do góry i zobaczyłbym co jest na jej spodzie.


 7. Zdjęcie skały z bliska ukazało strukturę skały – jest porowata i trochę przypomina pumeks.
  Ciekawe co kryje się we wnętrzu skały.

  • prawdopodobnie na 99% w środku jest to samo co na zewnątrz tylko lepiej byłoby widać dziury bo to żółtawopomarańczowe (zwietrzelina) powpadało w dziury na zewnętrznych powierzchniach, skała jest wulkaniczna (nietrudno to zgadnąć bo przecież sonda jest w kraterze) ,skała musiała powstawać na powierzchni albo bardzo płytko stąd duża ilość tych pęcherzyków (gazy zaczeły się rozprężać w wyniku spadku ciśnienia), kamyk jest ciemny a to prawdopodobnie oznacza że magma i co za tym idzie lawa były raczej zasadowe (dużo Fe i Mg, mało Si)

   • Dodam jeszcze że skała ma kierunkowość co może być dowodem że powstała podczas płynięcia lawy.

 8. Witam wszystkich. Chciałbym dodać że chropowata „kierunkowa” powierzchnia mogła powstać nie „z płynięcia” lecz np. na skutek erozji eolicznej ( obok skały widać spore (chyba) ziarna dobrze wysortowanego osadu (dobre wysortowanie oznacza aktywny transport w tym rejonie a to daje możliwość wleczenia i niesienia ziaren przez wiatr i „szorowanie powierzchni skały”. Pory natomiast nie muszą powstać na skutek krystalizacji na powierzchni, pamiętajmy że Skały Marsa mają sporo mniejszą gęstość, być może krystalizacja płytko pod powierzchnią pozwala na zachowanie porów? (tylko gdybam). Pory mogą też powstać przez wietrzenie chemiczne i „wypłukiwanie” konkretnych związków (a może przez wodę?)- ale to znowuż jest tylko wesołe gdybanie. Pozdrawiam! 🙂

  • Ja też tylko gdybam, pory mogą powstać pod i na powierzchni ale ich duża ilość sugeruje że było to raczej na powierzchni, erozja eoliczna według mnie nie zrobiła kierunkowości bo są tam duże dziury i mają wydłużony kształt, ziarenka niesione przez wiatr nie zrobiłyby aż tak dużych dziur a kierunkowość wynika właśnie z ułożenia tych otworków. Nagły spadek ilości porów w dolej części kamyka może świadczyć że ta dolna część była blisko powierzchni
   po której być może płynęła lawa bo pęcherzyki lecą z dołu do góry więc na dole skała powinna być mniej podziurawiona niż na górze i to by się nawet trochę zgadzało. Pory mogą powstać przez wietrzenie bo może być tak że jeden minerał łatwo ulega wietrzeniu a inny trudno ale w skałach wylewnych minerały (kryształy) są bardzo małe zatem jeśli nawet byłby minerał bardzo mało odporny to powinny powstać bardzo małe ubytki, w bazalcie nie ma minerałów bardzo mało odpornych. Mogło być też tak że pierw powstają pory a potem są wypełnione innymi minerałami (jak jeszcze jest trochę gorąco) a jeszcze potem wietrzenie usuwa te wypełniacze i tak powstaje podziurawiona skała, ale wypełniacze nie są nieskończone i jest ich za mało żeby wypełnić
   wszystkie dziury a w tym kawałku skały dziur jest bardzo dużo, wypełniacz musi w jakiś sposób dostać się do tych porów jeśli lawa wyleje się na powierzchnię to wypełniacz (roztwory hydrotermalne) mogą nie dotrzeć tak daleko, wypełniaczami porów w bazaltach oprócz fosforanów i zw. żelaza często są krzemiany (kwarc, chalcedon) są one bardzo odporne na wietrzenie i jest taka możliwość że bazalt ulegnie prawie całkowitemu zwietrzeniu a w pyle po tym bazalcie będzie dało się znaleźć kulki zrobione z kwarcu. pozdrawiam

   • Generalnie Twoja teoria na temat porów faktycznie chyba wydaje się bardziej sensowna. Z jedną rzeczy w Twojej wypowiedzi ciężko się zgodzić „w bazalcie nie ma minerałów bardzo mało odpornych” – a co z Oliwinem który prawie zawsze w bazaltach występuje i jest niezwykle mało odporny?

   • to prawda oliwiny są raczej mało odporne na wietrzenie ale nie jakoś ekstremalnie mało odporne 😉 w bazalcie one występują ale w małej ilości bo bazalty nie są jakoś szczególnie bardzo mocno zasadowe a niektóre są obojętne albo prawie obojętne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s