Jeszcze o skale Matijevic

W trakcie sol 48 (wczoraj) łazik skończył badania piramidalnej skały i wrócił na trasę w kierunku Glenelega. Co ciekawe 42. metrowa jazda okazała się najdłuższą do tej pory. Możemy mówić o marsjańskim rekordzie, wątpie by którykolwiek z dwójki poprzedników w ciągu jednego sola pokonał taką odległość.

Wracając do skały, nie znamy wyników analizy obydwu instrumentów (APXS i ChemCam), prawdopodobnie dowiemy się czegoś w trakcie najbliższej konferencji. Zdaniem J. Grotzingera (geolog MSL) Matijevic to bazaltowy odłamek wyrzucony na skutek zderzenia meteorytu z planetą, być może pochodzący z poza krateru. Podobno niczym nie różni się od skały, którą na swój pierwszy cel naukowy obrał łazik Spirit. Zaineresowanie naukowców wzięło się z potrzeby kalibracji obydwu przyrządów badawczych, APXS i ChemCam.

Grotzinger spodziewa się, że obydwa urządzenia badają skałę skomponowaną mniej więcej jednolicie, więc siłą rzeczy wskazania będą również identyczne. Ponieważ oba instrumenty w różnym stopniu reagują na różne pierwiastki, potrzebne będzie dostrojenie jednego względem drugiego. Geologowie JPL mają doświadczenie w odczytywaniu wyników APXS – 8 i pół roku dostarczały je łaziki Spirit i Opportunity. ChemCam jest na Marsie nowym urządzeniem i naukowcy muszą „nauczyć się” rozumieć jego odczyty.

Nie pozostaje nam nic innego jak czekać na konferencję, która powie więcej o piramidalnej skale. Na zakończenie obrazek z kamer nawigacyjnych łazika. Szerokiej drogi!

Reklamy

7 thoughts on “Jeszcze o skale Matijevic

 1. Myślę ze jest wiele ciekawszych i bardziej interesujących miejsc na Marsie niż te, wiem nie da się ogarnąć wszystkiego, ale mi się wydaje ze celowo szukają w takich miejscach żeby nic nie znaleźć, jeżeli temperatura na niektórych partiach wysokości dochodzi do 20stopni Celsiusa to nad ranem musi być wilgoć i cos się dziać tak jak pokazywali spływająca wodę w kraterach na minusowych temperaturach to by się nie działo.

 2. masz na myśli tę serię zdjęć MRO? Wyraźnie widać, że to marsjańskie błotko:) http://www.nasa.gov/mission_pages/MRO/multimedia/pia14472.html

  A co do ciekawszych miejsc, na pewno jest ich wiele ale problem to dotarcie do nich. Opportunity daje radę, bo porusza się po względnie płaskim, bezpiecznym terenie. Spirit miał kilka lekkich wzniesień do pokonania i przypłacił to utratą mobilności w jednym kole. Moim zdaniem roboty nie są jeszcze w stanie samodzielnie badać miejsc takich jak kaniony Vales Marines i zaglądać do jaskiń itd…

  • Tak właśnie to o te zbocze chodzi dla ciekawości widziano to już w 76 roku tylko nikt nie zweryfikował tego.

   Ja myślę nie robić pojazdów poruszających się po gruncie tylko wysłać cos z np. 4 kamerami i śmigłem oraz ustawić transponder na marsie i księżycu wybudować na ziemi centrum komunikacyjne. W celu wzmocnienia sygnału przesyłanego ziemia – mars i na odwrót ustawić anteny na księżycu ziemia mars ‘dwie strony’
   A zresztą zobaczycie to cudo wirtualnie, ale w swoim czasie.

   Wiem wyobraźnia ponosi ale bez tego nie było by postępu. 🙂

 3. Mars jak inne nasze planety powinny mieć zestaw satelitów które by je badały tak jak ziemię a jak wiadomo są do tego ogromne możliwości i od lat już byśmy mieli z całego układu słonecznego, mnóstwo informacji. Na marsie powinien być cięższy sprzęt od dawna jest to przecież wykonalne, Polacy robili łazika na podwoziu stara 266 takie coś z małym reaktorem było by nie do zatrzymania a tak te maluszki wrażliwe na wszystko niewiele zbadają tak naprawdę. Na dużego łazika można dużo śmieci tańszych i pancernych władować.

 4. Taki łazik byłby zbyt ciężki, żeby go przetransportować na planetę. Pod tym względem nie ma co się spodziewać żadnych rewolucji, póki co w kosmos musimy wysłać wszystko po kawałku.
  Szykuje się za to rewolucja komunikacyjna, o czym postaram się niebawem napisać więcej.

 5. Nie jest zbyt ciężki 😉 możliwości są. Kiedy polecieliśmy na księżyc ? ile lat minęło. I się wiele dało. Można grata nawet na orbicie poskładać. To nie kwestia ciężaru tylko kasy, a kasa idzie na wojnę tu i tam zamiast na naukę. Co niestety jest bardzo przykre ale prawdziwe.

 6. Pingback: Skała Matijevic zaskakuje | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s