Strumień wodny w Kraterze Gale’a !

Teren, po którym obecnie porusza się Curiosity w przeszłości przecinał strumień wartko płynącej wody. Teoria o występujących na Marsie strumieniach już jakiś czas temu zrodziła się z obserwacji zdjęć satelitarnych. Niewiadome było, czy „tunele na Marsie” to wyschnięte koryta rzeczne, wytwór aktywności wulkanicznej czy może pozostałość po ludziach z Marsa. Ostatnie doniesienia Curiosity skłaniają ku „wodnemu” wytłumaczeniu pochodzenia tych formacji.

W drodze na Gleneleg Curiosity „przyjrzał się” 2 skalnym występom – Hottah oraz Link. Okazało się, że lity materiał skalny uzupełniają drobne odłamki – miał. Te drobne kamyczki musiały zostać przetransportowane przez wartko płynący strumień. Wskazuje na to ich gładki kształt. Rebbeca Williams, pracownik naukowy MSL przekonuje: Kształt wskazuje, że te odłamki przemieszczały się. Ich rozmiar przekreśla możliwość transportowania przez wiatr. Te drobiny płynęły kiedyś z prądem niewielkiego strumyka.

Przypuszczalnie strumień wpadał do krateru od północnej strony i spływał w kierunku zbiornika u podstaw Góry Sharp (mapa u dołu). Przypuszczenie potwierdzą badania materiału, z którego zbudowane jest podłoże w tym rejonie. Jeśli występowała tu kiedyś woda, możliwe że warunki sprzyjały powstaniu życia. Zdaniem J. Grotzingera organizmy mogły znaleźć życiodajne środowisko w tym miejscu, o ile woda występowała tu przez dłuższy czas.

Głównym celem misji jest bogate w gliny zbocze góry. To w tym miejscu spodziewamy się znaleźć substancje organiczne, które mogłyby odpowiedzieć na pytanie o życie na Marsie mówi Grotzinger.

na podst. konferencji prasowej NASA JPL z 27.09

Reklamy

3 thoughts on “Strumień wodny w Kraterze Gale’a !

  1. Ciekawe jak dawno temu ten strumien byl jeszcze aktywny. Uzaleznilem sie juz od odkryc curiosity, zagladam tu przynajmiej 2-10 razy dziennie, czekajac na jakies nowe info:)

    • Jutro wieczorem zobaczysz najnowszy raport wideo NASA z polskimi napisami. Staramy się pisać jak najczęściej ale czasem trzeba też zająć się zwyczajną pracą. Pozdrawiamy 🙂

  2. Pingback: Badanie gleby Rocknest laboratorium CheMin | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s