Aktualności Curiosity – sol 52 do 59

28 sierpnia (sol 52) Curiosity osiągnął Gleneleg – swój pierwszy cel naukowy. (Robot dotarł do Rocknest, który jest mniej więcej 4/5 odległości do Gleneleg od miejsca ladowania) Pierwszym zadaniem robota było sfotografowanie otoczenia. Mozaikę wykonaną na ziemi zobaczycie pod tym adresem. Przez ostatni tydzień piloci misji przeglądali zdjęcia nadane przez Curiosity poszukując obiektów do badań. Tak jak przewidywano, wraz z dotarciem do Glenelega rodzaj skał wokół Curiosity zmienił się nieznacznie, teraz łazik otoczony jest przez miałkie piaski i miksturę większych i mniejszych, nieregularnych odłamków skalnych.

Utarła się tradycja, by odwiedzane miejsca nazywać na różne sposoby – tym razem padło na określenie Rocknest, co znaczy mniej więcej skalne gniazdo. Załączone zdjęcie (obok) przedstawia widok na Rocknest okiem Mastcam 100, kolejne (poniżej) to wykonana MAHLI kombinacja 8 ujęć podłoża przy łaziku (przekątna zdjęcia około 6cm). Skały te nazwano Bathrust.

Praca w Rocknest potrwa kilka najbliższych tygodni i będzie obejmowała m.in. pierwszą analizę próbki gruntu, którą jutro (sol 59) Curiosity zacznie pobierać.

Nie zaskoczę Was, pisząc, że proces nabierania 40mm sześciennych piasku z pobliskiej łaty ma zająć kilka dni. To pierwsze użycie narzędzia CHIMRA – skomplikowanej łychy i przetwornika przygotowującego miałki materiał do badań, umieszczonego na ramieniu robota. Naukowcy chcą mieć pewność, że każdy krok przebiega bez zakłóceń  w tym celu będą wszystko fotografować i oglądać na Ziemi przed zatwierdzeniem kolejnego etapu…

Na razie nic nie wiadomo o pozostałych aktywnościach na Glenelgu. Wyniki badań SAM oraz CheMin będą najdokładniejszymi z dotychczas przeprowadzonych na marsjańskim gruncie i z pewnością pogłębią naszą wiedzę o planecie.

Na pewno napiszemy więcej wkrótce, zaglądajcie do nas po najnowsze informacje z Marsa 🙂

Reklamy

3 thoughts on “Aktualności Curiosity – sol 52 do 59

  1. Pingback: Pobieranie próbek czas zacząć! | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s