Pobieranie próbek czas zacząć!

Już tylko chwile dzielą nas od pierwszego zagarnięcia materiału sypkiego przez instrumenty łazika Curiosity. Zdolność łazika do szczegółowej analizy próbek gleby jest kluczowa do sprawdzenia czy na obszarze krateru Gale’a kiedykolwiek panowały warunki sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów. Badania gleby pomogą w zorientowaniu się jakie były warunki środowiskowe w przeszłości, a także czy na Marsie, znajdują się lub znajdowały pierwiastki niezbędne do życia.

„Osiągnęliśmy w tej chwili bardzo ważną fazę misji kiedy to łazik po raz pierwszy przeanalizuje materiał stały w swoim wnętrzu” – powiedział Micheal Watkins, menedżer misji z JPL w Pasadenie. Dodał też, że etap ten został osiągnięty niezwykle szybko dzięki świetnemu działaniu łazika na powierzchni Czerwonej Planety.

Zdjęcie przedstawia ślady po środowym kopaniu w marsjańskim piasku za pomocą koła łazika Curiosity. To właśnie z tego miejsca, za pomocą łychy instrumentu CHIMRA zostanie pobrany pierwszy miałki materiał.

Przygotowania do pobrania próbek rozpoczęły się już w środę, wtedy jedno z kół łazika wykonało obroty, które odsłoniły świeży materiał
z podłoża. Wczoraj Curiosity zbliżył swoje ramie robotyczne do świeżo odkrytego materiału, by przeanalizować za pomocą MAHLI i APXS czy materiał ten nadaje się do pierwszej próby. (Przed pobraniem pierwszych próbek potrzebna jest dokładna analiza, czy materiał glebowy, który ma być badany jest wystarczająco sypki i czy nie zawiera zbyt dużych cząsteczek).

Teraz pojazd będzie testował robotyczną aparaturę do podbierania gruntu i wprowadzania go do urządzeń w korpusie (CHIMRA). Niebawem odbędzie się również test wiertła, które ma za zadanie proszkować wybrany przez naukowców materiał.

Oto najświeższa fotografia, wykonana przez kamerę unikania ryzyka HazCam. Prezentuje ona odkryty przez koło łazika materiał skalny, analizowany i fotografowany obecnie za pomocą przyrządów na ramieniu robotycznym. Naukowcy chcą się w ten sposób upewnić, czy materiał jest odpowiedni do pierwszej próby.

Po tych testach nastąpią już pierwsze ćwiczenia „praktyczne”. Na początek dwukrotnie pobrany zostanie poprzez łopatkę znajdującą się na manipulatorze sypki materiał, który występuje w obszarze Rocknest. Po wprowadzeniu go do komór, podlegnie wibracjom, a następnie zostanie usunięty. Działanie takie ma na celu oczyszczenie komór przed następnymi próbami, a także upewnienie się czy w komorach nie ma materiału ziemskiego pochodzenia, co mogłoby zaszkodzić znacząco analizie. Trzeci materiał, po przetrząśnięciu zostanie wyłożony na tace obserwacyjną na korpusie łazika, by mógł zostać sfotografowany przez kamery masztowe. Część trzeciej próbki powędruje do instrumentu CheMin – służącemu do badań mineralogicznych i chemicznych. Czwarte pobranie służyć będzie zarówno dla CheMin jak i dla SAM – te dwa instrumenty zbadają je w kontekście występujących składników chemicznych i minerałów.

Tak więc przed nami sporo newralgicznych wydarzeń dla sukcesu całej misji MSL.
O postępach tych prób informować będziemy na bieżąco na łamach naszego bloga.

(na podstawie:http://mars.jpl.nasa.gov/msl/news/whatsnew/index.cfm?FuseAction=ShowNews&NewsID=1368)

Reklamy

6 thoughts on “Pobieranie próbek czas zacząć!

 1. Dodam, że próbki do SAM i CheMina trafią pewnie za 2 tygodnie, a w między czasie możemy spodziewać się kolejnego wideo MSL, tym razem z powierzchni Marsa. Inżynierom JPL zależy na zobaczeniu CHIMRA w akcji i właśnie proces nabierania i przetwarzania piasku będzie przedmiotem tego filmu.
  Scenariusz ustępuje najnowszej części Bonda ale miejsce akcji bije na głowę wszystko co do tej pory widzieliście. 😀 Oby wideo było kolorowe…

  • W górnym pasku strony, pod obrazkiem nagłowka jest przycisk MSL Curiosity. Po najechaniu na niego myszką ujrzysz rozwijane menu, w którym są odnośniki do opisów prawie wszystkich instrumentów badawczych łazika.

   Żebyś nie szukał na próżno, teraz odpowiem że nie ma żadnego:) Najbliższy mikroskopowi przyrząd to kamera MAHLI na ramieniu robota. Mimo wszystko polecam zapoznać się z zawartością wspomnianego menu…

   Przy okazji, zapraszam chętnych do współtworzenia misji!

   Pozdrawiam

  • Mikroskopu z prawdziwego zdarzenia nie ma, ale funkcjonalność podobną do mikroskopu zapewniają: wspomniany wyżej MAHLI oraz system mikroobrazujący RMI, znajdujący się w urządzeniu ChemCam.

   Dzięki RMI można z dużej odległości, korzystając z układu soczewek znajdujących się w ChemCamie zobrazować mikroskopijnie skałę tak, by widoczne były wielkości ziaren je tworzących. Więc de facto można to nazwać mikroskopem „na odległośc”.

 2. Pingback: Podsumowanie pierwszego kopania w marsjańskiej glebie | misja:MARS

 3. Pingback: Ciągnik & Power Tiller: Making Rolnictwo bardziej obiecujące | Ciągniki rolnicze maszyny rolnicze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s