Marsjańska trylogia

Seria K. S. Robinsona Czerwony, Zielony i Błękitny Mars straciła trochę na aktualności ale to wciąż uznane dzieło literackie (nagrody Hugo i Nebula) bardzo realistycznie podchodzące do tematu. Autor pisał ją na przełomie lat 80. i 90., więc nie dysponował faktami, które dzisiaj odkrywamy.

Mimo to czytając serię nie można oprzeć się wrażeniu, że autor opisuje miejsca które sam odwiedził. Mówi o Marsie bardzo obrazowo, swoją wizję buduje w oparciu o zdjęcia satelitarne i doniesienia naukowe tamtych lat. Jeśli zastanawialiście się jak wygląda wulkan Olympus Moons albo sieć kanionów Vales Marineris to w tych książkach znajdziecie ujęte w świetną narrację pejzaże tych miejsc.

Seria opowiada o kolonizacji Marsa. Akcja pierwszego tomu toczy się w bardzo niedalekiej przyszłości. Po udanym lądowaniu pierwszej misji załogowej ONZ podejmuje decyzję o wysłaniu stałej kolonii na Czerwoną Planetę. Setka wybranych naukowców rozpoczyna swoją wielką przygodę. Pomimo sprzecznych poglądów co do przyszłości planety wszystkich łączy jeden cel – przystosowanie Marsa, stworzenie na nim drugiego domu dla ludzkości. Kolejne tomy oddalają nas od teraźniejszości, opowiadając o tym jak Mars z Czerwonej przekształca się w Zieloną i Błękitną planetę. Część bohaterów („nieśmiertelnych”, dzięki regularnym odnowom genetycznym) będzie towarzyszyć nam przez wszystkie 3 tomy.

Oprócz popartego nauką motywu terraformowania, kolonizacji i modyfikacji genetycznych znajdziecie tu lekkie love story i przejmujący wątek polityczny. To nieuniknione, że z chwilą powstania pierwszych kolonii na Czerwonej Planecie wywiążą się konflikty interesów. Autor w fajnie przedstawia tą drugą stronę ludzkiej ekspansji. Są więc korporacje, gigantyczne inwestycje i jeszcze większe sabotaże. Ci co czytali wiedzą chyba o czym mówię… Były takie momenty, że książke czytałem z zapartym tchem

Muszę zaznaczyć, że w sumie seria obejmuje ponad 1500 stron tekstu. Za sobą mam dopiero pierwszą część trylogii i właśnie zabrałem się za kolejną. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów marsjańskiej sci-fi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s