Komputerowe modelowanie klimatu spradzone na Marsie

Komputerowe modelowanie z dużą dokładnością przewidziało warunki klimatyczne na Marsie. To potwierdza prawdziwość badań nad zmianami klimatu na Ziemi – przekonują naukowcy z USA i Francji.

Wiele cech klimatu naszego rdzawoczerwonego sąsiada przewidzianych przez model obserwujemy teraz przez badające Marsa roboty. Wiele osób publicznych twierdzi, że komputerowe modelowanie klimatu to zupełnie nieprzydatna, „śmieciowa” wiedza. Skoro przewidziane przez model zjawiska da się obserwować na innych planetach to metoda ta, przynajmniej w jakimś stopniu, jest dobra powiedział w oficjalnym komunikacie William Hartman z the Planetary Science Institute.

Prognozowane zmiany mogą spowodować wzrost globalnej średniej temperatury o 2 st. C, jeśli nie powstrzymamy emisji gazów cieplarnianych.

Ostatnie obserwacje zdają się potwierdzać te przewidzenia. Poprzedni miesiąc, wrzesień, okazał się najgorętszym odkąd prowadzony jest rejestr, ponadto to 331. miesiąc z rzędu przekraczający średnią z całego XX wieku.

na podst. Reuters.com

Reklamy

6 thoughts on “Komputerowe modelowanie klimatu spradzone na Marsie

 1. Przetłumaczyłem tylko fragmenty tekstu, nie widzę potrzeby pisania o amerykańskiej polityce (o tym było w pierwszej części). Druga nieprzetłumaczona część dotyczy różnic między obiema planetami i ogólnie opisuje jakie cechy wymodelowane zostały zaobserwowane. Chodzi o marsjański lodowiec i opady śniegu.

  Na pewno w przyszłości przeczytacie więcej o tym fenomenie, powiedzmy że to moje proekologiczne zobowiązanie aby informować… uważam, że powinniśmy się przygotować na nadchodzące zmiany, które może część z Was zaobserwowała już za oknami 🙂

  Pozdrawiam i pamiętajcie – najświeższe wiadomości z Marsa w języku polskim tylko tutaj

 2. Dzięki za wiadomości z Marsa, ale aż prosi się o reakcję jak tutaj czytam o ograniczaniu emisji CO2 i zmianach klimatu na ziemi. Jak można wnioskować o czymkolwiek na podstawie obserwacji mikro-wycinka informacji? Czym jest 100 lat obserwacji klimatu ziemi wobec całej jej historii? Czym jest 2 miesiące faktycznej obserwacji Marsa, że już mówi się o wnioskach i potwierdza się słuszność jakichś wielkich teorii? Czytając wpisy na „misja MARS” podziwiałem ich autora za obiektywne i rzeczowe podejście do sprawy. Podoba mi się też dystans do nas ludzi i ziemi jako takiej, który rośnie w miarę zagłębiania się w kosmos, ale należy mieć wiele pokory wobec tego, że więcej mamy pytań niż odpowiedzi i o wszechświecie nic tak naprawdę nie wiemy. Obserwujemy maleńki jego fragment przez potwornie krótką chwilę jego istnienia a formułujemy zależności jakie być może są prawdziwe, ale nie kompletne i nie jedyne. A powtarzanie „modnych” i „ekologicznych” sloganów nie powinno mieć miejsca na takim blogu jak ten tutaj. Proszę o powrót do rzetelności i ewentualnych własnych wniosków i pomysłów.
  Podziwiam każdego, kto globalne zmiany zmiany klimatu potrafi dostrzec gołym okiem przez małe okno na małe podwórko.

 3. No właśnie. Ja jestem jak najbardziej za zmniejszeniem emisji spalin, ale z przyczyn zdrowotnych, prosze poprzegladac mapy jakosci powietrza np. w Warszawie. Nawet najnizsze polskie normy stezenia roznych gazow powietrza nie lapia sie w tych z WHO, bo ladniej powiedziec, ze cos tam jest w normie. Co do efektu cieplarnianego w okolicach sredniowiecza byl taki okres, ze mielismy w Polsce winnice 🙂 Byl tez okres malego zlodowacenia. Wszystko sie zmienia… Tez mysle,ze ta emisja co2 i jej rola w efekcie cieplarnianym jest troche przesadzona. Pozdrawiam!

 4. @Xroway: „Propaganda” efektu cieplarnianego nie jest bezpodstawna. Jest wymierzona w zachłannych do przesady producentów wszelkiej maści dóbr nie liczących się ze środowiskiem i nie widzę nic złego w napisaniu od czasu do czasu czegoś na ten temat, o ile ma to związek z Marsem.

 5. „Zachłanni do przesady producenci wszelkiej maści dóbr” mają gdzieś takie właśnie propagandowe gadanie. Nawet jest im na rękę – propaganda mówi: stop emisji CO2 = kupujcie najnowsze samochody, wymieniajcie pralki, lodówki, żarówki (oby jak najczęściej i na jak najdroższe w imię ograniczania emisji przez zmniejszanie zużycia energii el.) Nigdzie nie piszę, że należy emitować co się chce i ile się chce. Nie wyraziłem też opinii, że stan ziemskiej atmosfery jest idealny a powietrze w miastach czyste i zdrowe. Drażnią mnie tylko zbyt daleko idące wnioski.
  Cyt. „Prognozowane zmiany mogą spowodować wzrost globalnej średniej temperatury o 2 st. C, jeśli nie powstrzymamy emisji gazów cieplarnianych.”
  W tym momencie autor wpisu się „zapędził” i tylko to tak naprawdę mi przeszkadza i dlatego prosiłem o trzymanie się raczej obiektywnych i rzeczowych faktów. Czy ktoś (może autor) uważa, że „jeśli powstrzymamy emisję gazów cieplarnianych” to średnia globalna temperatura nie wzrośnie? Może zmaleje? Może będzie rosnąć wolniej? Jak wolno? Jaka globalna zmiana temperatury jest naturalna? Od czego zależy? Od wulkanów? Pożarów?

  O zachłannych producentach i o aktualnym „ekologicznym” podejściu do produkcji i do rynku „wszelkiej maści dóbr” można by dużo gadać, ale to nie miejsce na to. Chyba, że już zaczniemy się troszczyć o potencjalne zmiany klimatu na marsie powodowane przez łaziki ze swoimi radioaktywnymi bateriami, które kiedyś zostaną tam jako złom i na pewno na coś wpłyną.

  Autor bloga jest autorem bloga i jego prawo pisać co uzna za stosowne, jednak miejsce na komentarz od tego jest, aby czasem do czegoś „się przyczepić”. 😉
  Pozdrawiam.

 6. Muszę jeszcze dodać, że dla mnie ogólna wymowa artykułu, który został tu przywołany i we fragmentach przetłumaczony jest taka, że metoda komputerowego modelowania klimatu „przynajmniej w jakimś stopniu, jest dobra”. Czyli sprawdza się w niektórych przypadkach i czasami. Fajna metoda. Może lepsza niż żadna… Ktoś broni metody lekceważonej przez wielu, bo potwierdziły się niektóre cechy klimatu marsjańskiego przewidziane tą metodą. Głównie statystyka i rach. prawdopodobieństwa. Podobnie jest z prognozowaniem ekonomicznym. Przy okazji mówi się w artykule o określonej tą zmianie temp. na ziemi przy zachowaniu aktualnej wartości emisji.
  Nie powinniśmy brać zbyt poważnie wniosków ogłaszanych tu i ówdzie mając na uwadze jakimi dysponujemy metodami. Zdrowy rozsądek jest ważny i nie dajmy się zwariować. Nie ufajmy ślepo naukowcom. Nie wszystko co jest publikowane jest prawdą. To najczęściej skróty i ogólniki często mylące.
  Cieszmy się z tego, że jako ludzie potrafimy zbudować łazik i wysłać go ma Marsa żeby wreszcie wyraźnie zobaczyć inną planetę 🙂 Czekam zawsze na kolejne zdjęcia i komentarze do zdjęć oraz kolejne planowane kroki misji, żeby potem zajrzeć też na strony NASA/JPL i przejrzeć pozostałe zdjęcia i udostępnione materiały. To jest piękne i po to tu zaglądam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s