Badanie piasków Rocknest w laboratorium CheMin

Naukowcy otrzymali komplet danych do zweryfikowania dotychczasowych teorii o mineraologii Marsa. Na dzisiejszej konferencji zespół geologów MSL opowiadał o badaniach laboratorium CheMin. Mówiąc najogólniej, składniki marsjańskiej gleby przypominają ziemski piasek bazaltowy.

Załączona grafika przedstawia rozkład dyfrakcyjny promieniowania X przepuszczonego przez próbkę badanego materiału. W tym przypadku mowa jest o glebie pobranej z łaty w Rocknest. Wykryte minerały to skalenie, pirokseny oraz oliwiny. W badanej próbce obecne były również składniki amorficzne, tzn nie dające rezultatów w badaniu CheMin. Stanowiły mniej więcej połowę zawartości badanego materiału.

W przeciwieństwie do skał, które łazik badał kilka tygodni temu (odkrywając ślad po marsjańskim strumieniu) omawiany dziś materiał jest znacznie młodszy i reprezentuje bliższą współczenej erę geologiczną Marsa. Wszystko wskazuje na bardzo ograniczony wpływ wody na kształtowanie się skał w bliższej przeszłości planety. Zdaniem Davida Bisha z Uniwersytetu Indiana Curiosity obserwuje region, który w odległej przeszłości był bogaty w wodę i z biegiem czasu stopniowo wysychał. Miejmy nadzieję, że w przyszłości Curiosity odkryje przyczynę wyschnięcia planety.

W procesie przygotowywania próbki odrzuca się wszystkie ziarna większe niż 150 mikronów (to tyle co średnica ludzkiego włosa). Badana próbka nie zawierała jasnego ziarna, na które łazik natrafił wykopujac materiał do badań. Jak dotąd nie udało się znaleźć podobnej błyszczącej drobiny.

Dodam jeszcze, że składniki badanej gleby mają trochę rozbieżne pochodzenie. Ziarna średniej wielkości to materiał lokalny, natomiast najdrobniejsze zostały nawiane tutaj przez burzę pyłową i występują praktycznie wszedzie na Marsie.

Reklamy

2 thoughts on “Badanie piasków Rocknest w laboratorium CheMin

  1. zmieniłem tytuł wpisu bo wydawał mi się byle jaki. teraz jest znacznie lepiej. poprawiłem tez artykuł o CheMin, dociekliwi znajda w nim więcej informacji o tym nietypowym laboratorium. Pozdrawiam i do zobaczenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s