Awaria MRO. Sprostowanie?

Cześć Marsonauci!

Nigdzie nie mogę znaleźć potwierdzenia wiadomości o kłopotach satelity MRO więc stoję przed poważnym dziennikarskim dylematem – czy powinienem tę informację sprostować? Czy zdać się na to, co podpowiada mi intuicja i uznać za prawdziwą? Nie chcę nikogo wprowadzić w błąd ale sprawa wydaje się poważna.

Oto jak ją widzę. Na oficjalnej stronie NASA ani słowa o awarii, na forach tematycznych też nie przeczytałem jeszcze niczego pewnego. Tylko jeden amatorski blog wzmiankuję o problemach satelity. I to właśnie na nich zdałem się pisząc wspomnianego posta. Zbyt pochopnie?

Jeśli MRO działa jak powinien, to czemu zdjęć w pełnej rozdzielczości ostatnio jak na lekarstwo? Zmiana polityki JPL? Teoretycznie nie potrzebujemy KAŻDEJ fotki w HD, ale ostatnio jest ich bardzo mało! Jeśli to awaria, to jest na tyle poważna że NASA o sprawie milczy.

Na szczęście komunikacja nie została przerwana, tylko spowolniona i robot wciąż dostaje z Ziemi instrukcje. Sądząc po miniaturkach, które ostatnio widziałem dzielny łazik jest znowu w drodze. A skoro mowa o zdjęciach, zobaczcie ten pasek <klik> – to pełna panorama Rocknestu, o którym ostatnio mogliście przeczytać na stronie. Jest fantastyczna!

Wracając do MRO i sprawy tuszowania tego zamieszania. W gre wchodzi polityka. Sukces NASA w wyścigu na Czerwoną Planetę zależy od Curiosity ale też od MRO. Agencja nie przyzna się, że po orbicie Marsa krąży głuchonoiemy robot bo w ten sposób przyćmiłaby wyjątkowość MSL. Co nam po 17 kamerach HD, skoro prędkość przekazywania materiału przypomina zamierzchłe czasy łącz modemowych?

To tylko moja teoria i mam nadzieję, że w rzeczywistości sonda jest sprawna, a jeśli coś jej dolega, to wkrótce zostanie naprawione. Trzymajmy kciuki!

clrk

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s