Swap (wymiana) wyposażenia satelity Mars Odyssey

Artystyczna wizja satelity i Marsa. Źródło: NASA/JPL

Satelita Mars Odyssey wznowił pracę po przełączeniu się na zapasowe wyposażenie, m.in. główny komputer który nie był używany od czasu startu misji w 2001 roku.

Ostatniej niedzieli Odyssey przekazał na Ziemię dane od marsjańskiego łazika Opportunity wykorzystując nowe radio pracujące na falach UHF (bardzo wysokiej częstotliwości). W tym tygodniu satelita ma uczestniczyć w komunikacji z łazikiem Curiosity oraz wznowić swoje własne badania.

Zmiana wyposażenia przebiegła pomyślnie. Wszystkie podsystemy, które użyliśmy po raz pierwszy działają zgodnie z przewidywaniami mówi kierownik projektu Odyssey, Gaylon McSmith z NASA JPL w Pasadenie.

Zapasowe wyposażenie to standard w eksploracji kosmosu, instaluje się je w satelitach większości misji kosmicznych. Na wypadek awarii jednego podzespołu, np. komputera, obowiązki przejmuje bliźniaczy zamiennik. Odyssey wyposażono w dwa redundantne komputery, każdy wyposażony we własne podzespoły.

Odyssey to najdłużej pracujący robot kiedykolwiek wysłany na Marsa. Decyzję o całkowitej wymianie podzespołów robota podjęto w ubiegłym tygodniu po analizie danych diagnostycznych z ostatnich miesięcy. Niektóre części satelity wykazywały zużycie, między innymi żyroskopowy mechanizm ustalający orientację robota w przestrzeni, niezbędny w celowaniu anten komunikacyjnych i paneli słonecznych we właściwym kierunku.

Testy nie wykazały całkowitego zużycia tych urządzeń, mimo to podjęto decyzję o przełączeniu się na wyposażenie zapasowe. W razie problemów z nowymi instrumentami w przyszłości, te używane dotychczas pozostaną w zapasie do wykorzystania na kilka dni lub miesięcy.

Po ponad 11 latach zyskaliśmy całkowicie nowe i nieużywane wyposażenie do pracy, to świadectwo doskonałości projektów satelity oraz całej misji stworzonych we współpracy z Lockheed Martin chwali satelitę McSmith.

Jet Propulsion Laboratory jest jednostką Kalifornijskiego Instytutu Technologii w Pasadenie. Zarządza projektem Mars Odyssey dla NASA Science Mission Directorate w Waszyngtonie. Satelita został zmontowany w Lockheed Martin Space Systems w Denver. JPL i Lockheed wspólnie operują satelitą.

Mars Reconnaissance Orbiter, który uczestniczy w komunikacji marsjańskich łazików z Ziemią przestał działać na kilka dni przed wymianą. [póki co nie znamy szczegółów awarii MRO – clrk]

Satelitę Odyssey wystrzelono w kwietniu 2001 roku,  na orbitę planety dotarła w październiku. Obserwację Marsa rozpoczęła na początku 2002 roku. W 2010 roku Odyssey pobiła rekord długości pracy na orbicie Marsa. Instrumenty satelity umożliwiają łączność łazików marsjańskich z Ziemią oraz prace badawcze takie jak obserwacje zmian pór roku na Marsie. Więcej na temat Mars Odyssey przeczytacie na http://mars.jpl.nasa.gov/odyssey.

Źródło: NASA JPL

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s