Jeszcze o SAM, z okazji pierwszego badania materiału stałego

W ostatnich dniach szczypta marsjańskiego gruntu trafiła do SAM. To pierwszy raz, gdy ten największy instrument badawczy Curiosity przyjął do analizy mieszaninę piasku i pyłu. Celem badań jest odnalezienie organików, czy jak kto woli substancji organicznych. Naukowców interesuje każdy związek chemiczny, który mógłby zostac wykorzystany w procesach biologicznych – zachądzących z udziałem żywych organizmów.

Proces zachodzącycy wewnątrz Sample Analysis at Mars przebiega według załączonego schematu. Interesuje nas brązowa strzałka, wytycza ona etapy badania próbek stałych Solid samples.

Po drodze do laboratorium szczypta piachu i pyłu z malutkiej wydmy w Rocknest została poddana obróbce w CHIMRA (poznaliście proces w poście Rafała). Zanim została przekazana do wnętrza SAM naukowcy musieli upewnić się, że ma odpowiednią strukturę. Po obejrzeniu materiału na platformie obserwacyjnej stwierdzono, że nadaje się do badań w SAM.

zamknięte luki SAM, zbliżenie na otwartą

Z chwilą wsypania przygotowanego materiału do wnętrza laboratorium przeskoczyliśmy na schemacie do kwadracika SMS czyli Sample Manipulation System. To mechanizm w którym badany materiał jest pakowany do jednego z 74 niewielkich pojemników (o pojemnośc 1/6 łyżeczki do herbaty) a następnie transportowany do CSPL – Chemical Separation and Processing Laboratory.

W CSPL próbka została poddana procesom mającym oddzielić interesujące substancje od materiału stałego. Uzyskuje się to na dwa sposoby: przez seperację termiczną (Pyrolysis) albo chemiczną (Derivatization).

W opisywanym przypadku próbka została podgrzana do temperatury 1000 st. C, wskutek czego zmieniła się w gazowy obłoczek zawierający mieszaninę interesujących naukowców substancji. Od tej chwili SAM badał ten obłoczek, a pozostość odrzucił. W SAM 59 pojemników przeznaczono na badania tą metodą (nie jestem pewien ale raczej są one jednorazowego użytku).

Drugi sposób, Derivatisation, to poddanie badanego materiału działaniu rozpuszcalników. W SAM 9 pojemników przygotowano do seperacji chemicznej. O szczegółach mam nadzieję napisać już w niedalekiej przyszłośći. Jeśli Curiosity znajdzie w kraterze miejsce bogate w organiki…

Wracając do schematu, transport badanej mieszaniny pomiędzy instrumentami zapewnia WRP, na schemacie oznaczony fioletowym kolorem. To system na który składają się dwie pompy, 52 zawory i kilkadziesiąt czujników temperatury i ciśnienia pilnujący właściwych parametrów pracy SAM. Dzięki niemu porcja badanego gazu jest przekazywana między kolejnymi laboratoriami-komorami (zielone strzałki).

Póki co nie wiemy jakie są wyniki analiz trzech instrumentów badawczych czyli czyli GC (Gas Chromatograph), QMS (Quadropole Mass Spectrometer) i TLS (Tunable Laser Spectrometer). Kierownik badań SAM, Paul Mahhafy przekonuje, że to wiele bardzo dobrych danych naukowych. Przed nami dużo pracy nad analizą otrzymanego materiału. Planujemy zdobyć jeszcze więcej próbek z Rocknest, żeby upewnić się co do tego, co odkryjemy powiedział kilka dniu temu.

O wcześniejszych badaniach SAM możecie przeczytać w tym poście. Dotyczyły one atmosfery i dostarczyły wartościowych informacji o procesach zachodzących w marsjańskiej otoczce gazowej.

Odwiedzajcie stronę jak najczęściej! Jesteśmy tutaj, żeby informować Was o najnowszych osiągnięciach w badaniu Czerwonej Planety. Do zobaczenia 🙂

Reklamy
This entry was posted in Curiosity (MSL), Roboty by clrk. Bookmark the permalink.

About clrk

Exploring space from home, diving into all things electronic, enjoying different arts and looking forward to put my legs on snowbard again. Fresh baked boardgamegeek. Currently located in Antwerpen, Belgium. For any inquires, freelance offers or simply to say hi write to clrwk85@gmail.com. Cheers!

1 thought on “Jeszcze o SAM, z okazji pierwszego badania materiału stałego

  1. Pingback: MSL @ AGU’12 | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s