Kilka słów o MAVEN

MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) to część programu eksploracji Marsa NASA Mars Scout. Przedmiotem badań satelity będą wyższe warstwy atmosfery i jonosfera oraz wpływ słońca i wiatru słonecznego na tę kosmiczną granicę Marsa.

Naukowcy chcą dowiedzieć się jaką rolę w historii planety odgrywała utrata gazów atmosferycznych (CO2, O2, H2O), które prawdopodobnie w przeszłości w znacznych ilościach uleciały w kosmiczną próżnię. Jak zwykle, głównym tematem będzie próba odkrycia czy planeta była kiedykolwiek zamieszkała. Misja ma wystartować w 2013 roku.

Satelita jest montowany w laboratorium Centrum Lotów Kosmicznych im. R.H. Goddarda. Na „halę montażową” właśnie dotarł pierwszy z trzech modułów badawczych MAVEN – zestaw Remote Sensing, w którego skład wchodzą spektrograf promieniowania UV IUVS i komputer kierujący pracą tego „oka” satelity, RSDPU. Urządzenia zostały wykonane w Laboratory of Atmospheric and Space Physics Uniwersytetu Kolorado.

Nick Schneider, kierujący zespołem IUVS,wyjaśnia: IUVS pozwala badać planetę i jej atmosferę na odległość, poprzez światło które  ona emituje. Dzięki pewnym właściwościom ultrafiolet zdradza stan atmosfery. Na tej podstawie nasz instrument jest w stanie dostarczyć globalnego tła do badań miejscowych prowadzonych przez resztę wyposażenia.

Dwa inne moduły badawcze w które będzie wyposażona MAVEN to Particles and Field Package oraz Neutral Gas and Ion Mass Spectrometer. Będziecie mogli przeczytać o nich więcej na stronie gdy tylko natrafię na coś wartego przetłumaczenia 😉 Zapraszam!

źródło: NASA Goddart Space Flight Center

Reklamy

2 thoughts on “Kilka słów o MAVEN

  1. Ciekawe, ale tlenu jest tam troszkę więcej niż niby pokazują a wilgoci z okolicach wielkiego kanionu tez jest więcej ja tam nie biorę wszystkiego dosłownie co podają bo trochę manipulują tymi badaniami.

    A co do atmosfery mam swoja teorie i wydaje się ona być całkiem racjonalna.

  2. Pingback: Jak się ma MAVEN? | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s