Pożegnanie z Rocknest

Po 6 tygodniach pobytu w Rocknest Curiosity ponownie ruszył w drogę. Kierunek łazika to oddalony o blisko 50 metrów Gleneleg. Łazik opuścił piaskową wydmę w ubiegły piątek, 16. listopada. W czasie przejazdu będzie co jakiś czas zatrzymywał się oczekując na instrukcje z Ziemi i gromadząc dodatkowe informacje o terenie krateru Gale’a. W ciekawy sposób etapy te ukazuje animowana mapka.

Ślady łazika opuszczającego malutką wydmę Rocknest, źródło: NASA/JPLC

Tuż po wylądowaniu łazika na Marsie zdecydowano, że Gleneleg będzie pierwszym celem naukowym MSL. Zainteresował naukowców ze względu na specyficzną budowę geologiczną – zdjęcia satelitarne wskazują, że Gleneleg to punkt styku 3 różnych warstw skalnych.

Plany badawcze zmieniono, gdy w trakcie 400. metrowego przejazdu łazik trafił na łatę piasku otoczoną przez ciemne skały, Rocknest. Miejsce wydawało się idealne do wypróbowania aparatury przygotowującej próbki do badań (nabieraka CHIMRA). Na miejscu łazik spędził bliso 50 soli i wykonał wiele badań: chemiczne i mineralogiczne analizy marsjańskiego gruntu w laboratoriach CheMin i SAM, badania atmosfery SAM, pomiary promieniowania RAD i marsjańskiej pogody REMS. Więcej szczegółów znajdziecie w poprzednich postach.

Na stronie http://www.db-prods.net/marsroversimages/curiosity.html#61 znajdziecie genialną galerię a w niej zdjęcia z okresu Rocknest (i jeszcze więcej). Szczególnie polecam panoramę z sol. 75.

Gdy tylko łazik osiągnie Gleneleg przewiduję się pierwsze uruchomienie marsjańskiego wiertła, które zostało wykonane u nas w kraju:) Więcej napiszemy już wkrótce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s