Burza pyłowa nad Hellas

ten sam fragment horyzontu przed burzą i w trakcie. źródło: JPL/NASA/Ant103

Od 10. listopada nad regionem Hellas Planitia wznosi się lokalna burza pyłowa. Ten największy marsjański krater dzieli od krateru Gale’a blisko 1500 kilometrów. Mimo to łazik Curiosity zarejestrował spadek ciśnienia i niewielki wzrost nocnego minimum temperatury.  Zjawisko cieszy naukowców, pierwszy raz od czasów Vikinga będą mieli okazję zbadać marsjańską burzę pyłową z powierzchni planety.

Burze po raz pierwszy zaobserwowano na Marsie w 1873 roku. Zwykle zaczynają się w okolicach peryhelium (gdy orbita Marsa znajduje się najbliżej słońca) między 241° a  270° Ls, choć nie jest to regułą. Nie potrafimy jeszcze powiedzieć, jaki wpływ na powstawanie zjawiska mają marsjańskie pory roku.

Najbardziej prawdopodobna teoria mówi, że burze powstają lokalnie, gdy nagrzane słońcem masy powietrza wstępują w zimniejsze strefy dążąc do wyrównania ciśnienia atmosferycznego. Rozpędzone powietrze, czyli wiatr, unosi wysoko drobiny pyłowe (nawet do kilku kilometrów). Stąd pył rozprzestrzenia się pokrywając tysiące kilometrów kwadratowych powierzchni. Gdy zjawisko występuje równocześnie w kilku regionach istnieje szansa, że przerodzi się w globalną burzę (zaobserwowano 10 takich burz od 1873 roku ).

Ostatnia obserwacja MRO wykazały znaczny wzrost (ok. 25 st. C) temperatury powietrza w górnych warstwach atmosfery. Wynika to z akumulacji ciepła przez drobiny pyłu.

Burza pyłowa utrudnia obserwację teleskopową, znacznie ograniczając ilość szczegółów na tarczy planety, co widać na załączonym zdjęciu.

Zjawisko nie jest zagrożeniem dla łazika Curiosity, który przez najbliższe dni będzie przekazywał na Ziemię zdjęcia przesłonięte żółto-rdzawą mgiełką. W gorszej pozycji znajduje się łazik Opportunity, który zasilany jest przez baterie słoneczne.

Na stronie http://www.msss.com/msss_images/2012/11/21/ możecie zobaczyć na własne oczy jak przez kilka dni rośnie chmura pyłowa na południowej półkuli planety.

na podst. http://www.jpl.nasa.gov/, http://www.alpo-astronomy.org/

Reklamy

4 thoughts on “Burza pyłowa nad Hellas

  1. A ja się zastanawiam co jest w tym kanionie Mgła jakaś czy co bo s satelity wygląda jak woda hehe a to mgła to jest wilgotność w takim razie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s