MSL @ AGU’12

Amerykańska Unia Geofizyczna to organizacja non-profit zrzeszająca ponad 50 tyś. geofizyków z całego świata. Nauki geofizyczne to wszystkie dyscypliny zajmujące się fizyką ciał niebieskich, ich budową, kształtowaniem i zachodzącymi na nich procesami. Do tej rodziny można zaliczyć np. sejsmologię, oceanologię, atmosferologię itd.

agufall

Każdego roku w grudniu, w San Francisco organizowane są przez AGU konferencje i wystawy, na których prezentowane są najnowsze odkrycia z dziedziny nauk geofizycznych. 45. Fall Meeting, bo tak nazywa się impreza, zaczęła się dzisiaj i potrwa do 7. grudnia. Zapraszam na relację z konferencji poświęconej misji MSL.

Wystąpienie rozpoczął Michael Meyer, który jest jednym z ważniejszych naukowców w zespole NASA JPL. Przypomniał najważniejszy cel misji i zaznaczył, że część zadania Curiosity mapa grudzieńzostała wykonana – dzięki wylądowaniu łazika na prastarym korycie rzeki o krok zbliżyliśmy się w stronę odnalezienia śladów życiodajnych warunków na Czerwonej Planecie. Posługując się mapką omówił drogę pokonaną przez łazika od dnia lądowania. Oznajmił, że Curiosity jest w doskonałym stanie technicznym i, wraz z wyjazdem z Rocknest, w pełni wkroczył w zaplanowaną na 2 lata (ziemskie) misję badawczą.

Następna część konferencji należała do Kena Edgetta, pracującego z MAHLI. Naukowiec pokazał autoportret łazika, wytłumaczył dlaczego nie widać na nim ramienia trzymającego aparat  i opowiedział o kolejnych „wykopkach” w Rocknest. Jak pamiętacie, robot dwukrotnie odrzucał nabraną porcję piasku z niewielkiej łaty. 2 pierwsze operacje miały służyć przygotowaniu CHIMRA do pracy, dopiero 3 porcja trafiła do badań. W trakcie wypowiedzi Edgett pokazał w jaki sposób materiał jest oceniany na platformiemahligrains obserwacyjnej. Optyka MAHLI pozwala ukazać wyraźnie i w kolorze obiekty tak małe, jak pojedyncze ziarenka piasku… W sumie Curiosity wykonał w Rocknest 5 scoop operations, ostatnią porcję zabrał ze sobą do późniejszej analizy. Aha, ramie robota „zniknęło” podczas składania zdjęcia z kawałków.

Następnym wypowiadającym się był Ralf Gilbert, z zespołu APXS. Pokazał on mozaikę zdjęć wykonanych przez łaziki poprzedniej misji MER. Jego zespół porównywał wyniki badań APXS Curiosity z wynikami podobnych badań przeprowadzonych przez Spirit i Opprtunity. Okazało się, że pod względem chemicznej kompozycji gleby, krater Gale nie gilbertpictróżni się od innych marsjańskich lokacji.  To typowa marsjańska ziemia, pożądana w naszych badaniach powiedział.

Paul Mahaffy  to specjalista od SAM.  Mówił odrobinę chaotycznie o badaniach swojego zespołu, podkreślił ich wyjątkowość – SAM to pierwsze takie laboratorium na powierzchni Marsa. Pokazał na schemacie proces badawczy krok po kroku. Mogliście już o tym przeczytać w tym poście, ale warto porównać zwrócić uwagę na nowy schemat, jest o wiele ciekawszy.

Następnie naukowiec przeszedł do omówienia wyników pomiarów SAM. W tej części konferencji pojawiło się sporo informacji stricte naukowych i nie jestem w stanie teraz ich streścić, obiecuję wrócić do tych doniesień wkrótce. Faktycznie SAM stwierdził występowania węgla w badanej próbce. Nie wiemy jeszcze czy to marsjański węgiel, czy pochodzący z Ziemi. Być może pochodził z organików obecnych w próbce, a może z zanieczyszczeń zabranych z Ziemi. Właśnie ze względu na węgiel badania te okazały się sammahaffynaukową sensacją. Póki mamy za mało danych, by stwierdzić obecność substancji organicznych na Czerwonej Planecie.

Oficjalną część konferencji zakończył John Grotzinger, który podsumował wszystko, co powiedzieli jego koledzy. Jego zdaniem, dzięki skombinowanym rezultatom analiz wszystkich  instrumentów Curiosity dostarczyła badaczom solidnych podstaw do badań planety. W swoim dość długim wystąpieniu mówił o metodzie badań, podkreślał staranność, z jaką muszą pracować naukowcy. My [naukowcy] działamy w tempie Nauki, świat działa w tempie Instagram [bardzo popularna mobilna aplikacja]. O swoim wywiadzie dla NPR powiedział, że nauczył go w przyszłości bardziej uważać na to co mówi. Wyraził zaskoczenie zainteresowaniem misją MSL. Nie ma co ukrywać, to wiele zagadnień trudnych, nie wychodzących poza obszar pewnych specjalizacji.

ralfmahaffyW drugiej połowie konferencji naukowcy odpowiadali na pytania dziennikarzy, które głównie dotyczyły rezultatów analizy SAM. W najbliższym czasie postaram się napisać coś konkretnego na ten temat. Jestem ciekaw, czy znajdzie się wśród Was ktoś na serio zainteresowany tym tematem, kto mógłby podzielić się swoją wiedzą. Zapraszam do komentowania.

Na zakończenie muszę powiedzieć, że spotkanie z zespołem Curiosity musiało wzbudzić zainteresowanie. Wszystko za sprawą wywiadu sprzed dwóch tygodni, na których Grotzinger bardzo entuzjastycznie wyraził się o badaniach. Jak to wyglądało w praktyce? Na swoim Twitterze dziennikarka E. Lakdawalla pokazała zdjęcie 7 ekip telewizyjnych przygotowujących się do konferencji. Na miejscu było około 150 słuchaczy, w internecie na żywo ogądało ją trochę więcje bo… 8,5mln osób. Wydaje mi się że to bardzo dużo. Odbiło się to nawet na tym blogu, który przekroczył już chyba 50,000 kliknięć <wink>. Pozdrawiam i zapraszam ponownie!

clrk

PS. Wszystkie grafiki z konferencji MSL w pełnej rozdzielczości znajdziecie na http://www.jpl.nasa.gov/

PS 2. Możecie sami posłuchać na http://www.ustream.tv/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s