Kolejne wieści z AGU, nowa misja na Marsa!

Dobre wiadomości z San Francisco. John Grunsfeld (wice-szef NASA i były astronauta tej agencji) zapowiedział wczoraj nową misję marsjańską! NASA chce wysłać w 2020 roku na planetę kolejnego łazika. Nienazwany jeszcze robot będzie badał środowisko Czerwonej Planety w poszukiwaniu życia, być może wyśle na Ziemię zebrane na powierzchni próbki.

marsfuture

Nie wiadomo jeszcze jakie będzie wyposażenie nowego łazika, wiadomo że zewnętrznie ma przypominać Curiosity. Możemy spodziewać się podobnego zawieszenia, „kadłubka” i źródła zasilania. Rozważa się wyposażenie robota w system sample return mający wysłać odrobinę materiału do badań z powrotem na Ziemię.

Dużym sukcesem Curiosity jest opracowanie procedury podróży kosmicznej, łączącej opłacalność z wydajnością. Zastosowanie tej sprawdzonej metody lotu i lądowania na Marsie ma wpłynąć na obniżenie kosztów nowej misji o około 1 mld dolarów w porównaniu do kosztów MSL (2,5 mld).

Mam nadzieję, że pod tym względem ESA nie będzie szukać własnych rozwiązań i zda się na przetarty szlak NASA, wysyłając lądownik z łazikiem ExoMars w 2018 roku.

Jeśli plany nie zmienią się, marsjańskie portfolio NASA będzie obejmowało 7 projektów. Mowa o misjach: Mars Exploration Rovers, Mars Science Laboratory, orbiterach Mars Reconaissance Orbiter oraz Mars Odyssey, planowanym lądowniku InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport), satelicie MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) i zapowiadzianym w tym poście łaziku. Do grona planowanych w najbliższym czasie misji można dodać jeszcze ExoMars ESA oraz (być może) satelitę ISRO i  powtórkę Phobos-Grunt Roskosmosu.

Decyzja o finansowaniu kolejnej misji trochę trąci polityką. W oficjalnym obwieszczeniu Pierwszego Sekretarza NASA Ch. Boldena dowiadujemy się, że …wraz z kolejną misją chcemy zapewnić Ameryce pierwszeństwo w eksploracji Czerwonej Planety. Dalej jest jeszcze mowa o misji załogowej w 3. dekadzie obecnego wieku. Ambitnie, ale pamiętajcie o współpracujących z NASA naukowcach całego świata, bez których część misji MSL nie miałaby szans powodzenia (np. REMS).

Reklamy

1 thought on “Kolejne wieści z AGU, nowa misja na Marsa!

  1. Fajnie, ale do roku 2030 powinna tam powstać pierwsza kolonia a nie wysyłać kolejny łazik i topić miliony przecież testowali już moduły itd. Szkoda ze Kennedy’ego zastrzelono, bo by człowiek już postawił dawno nogę na Marsie.

    A co oni jeszcze tam chcą szukać tyle łazików satelitów i jeszcze mało skoro znaleźli związki węgla no to, co teraz chce się temu zaprzeczyć i szukać dziury w całym czy ludzkość jest tak naiwna i nie wieży ze życie może być gdzie indziej mamy już Merkurego, Marsa, Tytana ze związkami organicznymi jeszcze na 100% jest to księżyc, bo leży w strefie życia doliczę jeszcze inne księżyce saturna i uzbiera nam się tego sporo. Jak by świat patrzył w niebo i zjednoczył siły to problemy kryzysu by zniknęły, bo trzeba było by latać w kosmos oraz budować stacje orbitalne kolonie i nie trwało by to 50 lat tylko dużo dużo więcej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s