Deep Space Antenna 3 ESA już w użyciu

mars-photo-mars-express-december-2012Zdjęcie przyćmionej tarczy Marsa w pierwszej połowie miesiąca wykonał europejski satelita Mars Express. Widać na nim wulkany Olympus Mons, Arsia Mons, Pavonis Mons oraz Ascraeus Mons położone na wyżynie Tharsis. Jaśniejszy obszar na prawej krawędzi to północna czapa polarna Marsa. Niewiele brakowało a na zdjęciu zmieściłaby się również wschodnia krawędź systemu kanionów Valles Marineris. Zdjęcie zostało zrobione z odległości 9761 km.

To pierwszy pakiet danych odebranych przez najnowsze dziecko ESA, radioteleskop Deep Space Antenna, położony niedaleko miejscowości Malargüe w Argentynie. Zdjęcie zostało przekazane na Ziemię 18. grudnia, w dniu oficjalnej inauguracji stacji kierującej anteną. Sygnał dotarł na Ziemię po blisko 18 minutach, pokonując 327 mln km.

Malargüe to jedna z trzech anten typu Deep Space systemu ESA Estrack. Dwie pozostałe znajdują się w New Norcia w Autstralii i Cebreros w Hiszpanii. System ten ma zapewnić komunikację z odległymi o miliony kilometrów robotami europejskich misji oraz wspierać badania radioastronomiczne. Stacja w Malargüe ma rozpocząć pracę od przyszłego roku. Poniżej trochę technikaliów anteny ze strony ESA:

Talerz każdej anteny ma 35 metrów średnicy a wysokość wraz z ruchomą podstawą wynosi 40 m. Masa to 610 ton. Podstawa zapewnia stabilność i niezakłócone celowanie nawet przy wiejących silnych wiatrach. Pełen obrót anteny ma trwać 6 minut, podstawa zapewnia mobilność w każdym kierunku. Antena pracuje na częstotliwościach Ka w trybie odbiorczym oraz X w trybie nadawczo-odbiorczym. Główne funkcje to odbiór telemetrii, przesyłanie komend oraz pomiary radio-termiczne w celach naukowych.

W przyszłości uzupełnię posta o wiadomości o systemie Estrack.

na podst: astrowatch.net, esa.int

Reklamy

1 thought on “Deep Space Antenna 3 ESA już w użyciu

  1. Pingback: Wyjątkowy deser dla gustujących w marsjańskich tapetach (na pulpit) | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s