Najstarszy marsjański meteoryt odsłania przeszłość Czerwonej Planety

NWA 7034 meteorite water rich NASA COSMOS Science Magazine

źródło: NASA

Wielu naukowców wierzy, że Mars w przeszłości był ciepły i wilgotny, nie wiadomo jednak co spowodowało, iż obecnie jest jałową i zimną pustynią. C. Agee, naukowiec badający NWA 7034, w wywiadzie dla space.com stwierdził, że zawiera on kluczowe wskazówki do rozwiązania marsjańskiej zagadki. Szyfr NWA 7034 to oznaczenie marsjańskiego meteorytu, znalezionego w grudniu 2011 roku na pustyni Sahara.

Wiek skały ocenia się na 2,1 miliarda lat. Jest to najstarszy meteoryt marsjański, jaki zbadano na Ziemi. Do tej pory na naszą planetę spadło blisko 100 marsjańskich kamieni, wszystkie należą do tzw. grupy SNC i nie są starsze niż 1,6 miliarda lat. Wraz z odkryciem NWA 7034 pojawia się szansa zajrzenia dalej wstecz w historię Czerwonej Planety.

A jest na co patrzeć. W porównaniu ze skałami SNC omawiany meteoryt zawiera 10 razy więcej cząsteczek wody. Przypuszcza się, że pochodzi on z powierzchni planety i uformował się na skutek stygnięcia lawy w obecności wody.

„To najbogatszy geochemicznie marsjański meteoryt i można się spodziewać że dalsze badania przyniosą wiele niespodzianek” powiedział współautor badania, A. Stelle. Możliwe, że analiza tej skały otworzy nową (przeszłą) epokę w dziejach Czerwonej Planety nazwaną Amazońską.

Sprawdziłem w słowniku znaczenie słowa – w starożytnej grece określenie amazon oznaczało kobietę bez piersi i nijak nie pasuje do poszukiwanych ciepłych i wilgotnych warunków na Marsie. Chyba raczej chodzi o porównanie z Amazonią, która jest najbogatszym w florę i faunę rejonem na Ziemi. Nie mogę się doczekać kolejnych rewelacji z poszukiwania śladów życia w naszym bezpośrednim planetarnym sąsiedztwie.

na podst. cosmosmagazine.com

Reklamy

8 thoughts on “Najstarszy marsjański meteoryt odsłania przeszłość Czerwonej Planety

    • Zbieram się do napisania o znanych marsjańskich meteorytach. W tekście znajdziesz również odpowiedź na Twoje pytanie. Pozdrawiam i zapraszam ponownie 🙂

  1. Bardzo ciekawe, moja teoria jest taka ze w marsa uderzyła asteroida i po prostu teraz panuje tam cos w stylu zimy nuklearnej.

  2. Bardzo mozliwe, moze za jakis czas jeszcze raz powstana tam sprzyjajace warunki do ponownego powstania zycia 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s