Aktualności Curiosity – sol 150

Hej! Wygląda na to, że Curiosity przygotowuje się do pierwszego spojrzenia „w głąb” geologicznej historii Marsa. Percussive drill to ostatni element wyposażenia Curiosity, który jeszcze nie był używany. Wiertło tłuczące, bo tak brzmi dosłowne tłumaczenie nazwy tego narzędzia, służy do nabierania próbek skalnych z głębszych warstw litego materiału. Wiertło dosłownie wkuje się w głąb badanej skały i wydostanie ze środka sproszkowaną próbkę skalną. Materiał pobrany z wnętrza skały pozwoli ominąć okres działania erozji i spojrzeć dalej w historię krateru Gale’a.

źródło: NASA/JPL

źródło: NASA/JPL

Pamiętacie panoramę z sol 137? Dzisiaj łazik znajduje się dalej o 3 metry, na lewo od środka zdjęcia. Zwraca uwagę zygzakowaty sznureczek kamieni, jakby ktoś celowo położył je tutaj jeden za drugim. Właśnie te skały postanowiono wziąć na celownik badań. Na załączonym obrazku możecie zobaczyć tę formację w powiększeniu wraz z kawałkiem skały, w której łazik będzie wiercił.

Przygotowania do działania obejmowały analizę APXS i ChemCam skały (pobieżny wgląd w chemiczną kompozycję) oraz brushing czyli usunięcie wszelkiego luźnego materiału z powierzchni przed przystąpieniem do wiercenia. Kolejne zdjęcie przedstawia miejsce przygotowane do działania.

źródło: NASA/JPL

źródło: NASA/JPL

To już 150 soli odkąd robot misji MSL wylądował na Czerwonym Globie. Łącznie łazik Curiosity pokonał 702 metry.Pozostańcie z nami:)

Aktualna panorama otoczenia Curiosity do pobrania stąd (uwaga, jest ogromna!)

Reklamy

5 thoughts on “Aktualności Curiosity – sol 150

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s