ISRO też chcą na Marsa

Indyjski program badań MarsaIndyjska agencja kosmiczna ISRO przygotowuje się do wystrzelenia własnego satelity badawczego w kierunku Marsa. Pisaliśmy o tych planach już wcześniej, tutaj i tutaj. Dzisiaj mogę uzupełnić wiadomości o szczegóły, które w ostatnich dniach ukazały się „na papierze”.

Mars Orbiter Mission (nazwa nieoficjalna) ma wystartować w październiku tego roku i do września 2014 osiągnąć orbitę Marsa. Satelita jest właściwie gotowy, czeka na ładunek badawczy. Na pokładzie satelity znajdzie się 5 instrumentów:

  • Thermal Infrared Remote Sensing – do przestrzennej wizualizacji powierzchni globu;
  • Mars Colour Camera  – kamera przystosowana do robienia szczegółowych, kolorowych zdjęć ze zmiennej wysokości (satelita będzie okrążał planetę po eliptycznej orbicie 500×80 tys. km);
  • Methane Sensor for Mars – jego celem będzie wykrycie metanu w atmosferze planety. Pełny skan tarczy planety ma trwać 6 minut;
  • Lyman alpha-photometer – sensor mający wykryć wodór oraz deuter w atmosferze Marsa;
  • Exospheric Neutral Composition Analyzer – zbada najwyższą warstwę gazowej otoczki. Nie wiem na jakiej zasadzie.

Jak widać celem hindusów jest atmosfera Marsa. Poprzednie misje marsjańskie wykazały, że na Marsie była woda. Chcielibyśmy odkryć dlaczego i w jaki sposób planeta straciła ją i zasoby dwutlenku węgla tłumaczy Jitendra Nath Goswami z ISRO. Indyjski satelita ma także pomóc określić pochodzenie marsjańskiego metanu.

Ciekawe, że cel naukowy jest łudząco podobny do amerykańskiego MAVEN. Złośliwi twierdzą, że badania to cel drugoplanowy i tak naprawdę chodzi o prestiż. Wszak indyjska agencja realizuje projekt w całości samodzielnie. W grę wchodzi zaawansowana technologia oraz integracja i profesjonalizm w wielu dziedzinach (rakieta nośna, komunikacja, obliczenie niezbędne w pilotowaniu, itd.). Co z tego wyjdzie? Pożyjemy, zobaczymy.

Przy okazji, Lyman alpha-detector to instrument, który już raz został wysłany na Marsa, pod koniec ubiegłego wieku w ramach japońskiej misji Nozomi. Niestety nie osiągnął celu… Pewnie wkrótce przeczytacie o tym w kolejnej części historycznych raportów kolegi rafała_grm. Do zobaczenia!

Reklamy

1 thought on “ISRO też chcą na Marsa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s